Fukuoka
Fukuoka

Plavby v okolí

Fukuoka / Japonsko

Na severním pobřeží japonského ostrova Kjúšů najdete Fukuoku, která je se svými 1,5 miliony obyvatel pátým největším městem země. Fukuoka je ze tří stran obklopena horami, ze severu ji ohraničuje moře Genkai. Připravte se tady na vlhké subtropické klima s horkými léty a relativně mírnými zimami.

Už do doby kamenné se datují první styky obyvatel ostrova Kjúšů s pevninou. Fukuoka byla v minulosti nazývána přístavem Dazaifu a staré texty dokazují, že šlo o oblast velmi důležitou při zrodu samotného Japonska.

Ve 13. století podnikl do země invazi vůdce Mongolské říše Kublaj-chán a bylo to právě severní Kjúšů, kde se vylodila jeho vojska. Oba vpády byly neúspěšné, vedly však k tomu, že podél pobřeží zátoky Hakata, která je dnes Fukuokou, byla vybudována 20 kilometrů dlouhá a 2-3 metry vysoká kamenná zeď, znovu odkrytá ve 30. letech 20. století.

V roce 1868 v průběhu reforem Meidži lehl popelem významný chrám Tokugawy Ieyasu, zakladatele šógunátu Edo, a o 30 let později, v roce 1889, vzniklo spojením Hakaty a Fukuoky moderní město, které známe dnes. Hakata bývala přístavem a obchodní částí, kterou zůstává dodnes. Fukuoka byla naopak domovem mnoha samurajů a dnes je její stará část hlavní nákupní oblastí, známou jako Tenjin.

Kromě toho, že je Fukuoka hospodářským centrem oblasti, je také největším startupovým městem v celém Japonsku. Její přístav s letištěm z ní navíc dělají klíčový dopravní uzel, který má turistům rozhodně co nabídnout. Široké spektrum kulturních atrakcí, skvělé nakupování, výjimečná gastronomie, zajímavá muzea a zelené plochy, to jsou jen některé z jejích devíz, které tady na více než 2 miliony návštěvníků ročně čekají.

V samém centru Fukuoky se rozprostírá nádherný park Ohori, kde si kromě příjemné procházky kolem jezera můžete užít i trochu kultury. Najdete tady jednu z hlavních uměleckých galerií města a kousek odsud, v parku Maizuru, také ruiny bývalého hradu.

Chcete-li se trochu pobavit, nenechte si ujít mořský park Uminonakamichi na severní straně zátoky Hakata. Čekají tady na vás zábavní park, mini zoo, zahrady, pláže a také obrovské mořské akvárium. Za pohledy na město z ptačí perspektivy vystoupejte na 234 metrů vysokou věž Fukuoka Tower.

Na západ od města leží oblíbená turistická destinace Itoshima s mnoha plážemi, jako je například Futamigaura se známou šintoistickou svatyní postavenou přímo v oceánu.

Fukuoka je rájem gastronomů a je často spojena s místními specialitami, proslulá je hlavně nudlová polévka Hakata ramen, kterou si vychutnejte u některého z pouličních stánků.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Japonsko, Jižní Korea na lodi Costa neoRomantica

Loď: Costa neoRomantica
Trasa: Japonsko, Jižní Korea
Nalodění: Yokohama (Tokio), Japonsko
Vylodění: Fukuoka, Japonsko
Trvání: 5 nocí

Čína, Rusko, Japonsko z Baoshan na lodi Spectrum of the Seas

Loď: Spectrum of the Seas
Trasa: Čína, Rusko, Japonsko
Nalodění a vylodění: Baoshan (Šanghaj), Čína
Trvání: 8 nocí