Kumamoto

Plavby v okolí

Kumamoto / Japonsko

Na západním pobřeží japonského ostrova Kjúšú se v zátoce Shimabara na břehu Východočínského moře rozkládá Kumamoto. Hlavní město stejnojmenné prefektury má necelých 750 tisíc obyvatel.

Za druhé světové války bylo Kumamoto silně bombardováno spojeneckými vojsky, roku 2016 jej zasáhla dvě ničivá zemětřesení. Dnes je město, jehož maskotem je Kumamo, černý medvěd s červenými tvářemi, oblíbenou zastávkou výletních lodí na plavbách kolem pobřeží Země vycházejícího slunce.

Nejvýznamnější památkou Kumamota je stejnojmenný hrad, vystavěný v 17. století. Jeden z největších hradů Japonska a ve své době také jeden z nejlépe opevněných byl po požáru nádherně zrekonstruován, návštěvníci si tady však mohou prohlédnout i celou řadu dochovaných originálních dřevěných struktur.

Nádherná japonská zahrada Suizenji byla založena už ve 30. letech 17. století rodinou Hosokawa. Hezká je procházka po okružní pěšině vedoucí kolem centrálního, spodní vodou napájeného rybníku, kterou lemuje 53 reprodukcí zastávek na cestě Tokaido, spojující kdysi Edo s Kjótem. Jednou z nejoblíbenějších (a také nejfotografovanějších) je nepochybně miniatura hory Fudži. Vysoce postavený klan Hosokawa připomíná také jeho bývalé rezidence: dnes se budova nachází v hradním parku a je skvělým příkladem samurajského panství z období Edo.

Zájemci o literaturu by si neměli nechat ujít návštěvu domu Lafcadia Hearna, jednoho z prvních západních autorů píšících knihy o Japonsku. V Řecku narozený spisovatel emigroval do země v roce 1890, dnes je jeho rezidence včetně malého muzea přístupná veřejnosti. Milovníci umění pak mohou zavítat do uměleckého muzea, které má ve sbírkách díla jak evropských autorů, tak tisky z období Edo.

Posvátnou atmosféru je v Kumamotu možné nasát hned ve dvou významných šintoistických svatyních: zatímco Takahashi byla založena v roce 1496, kořeny Fujisaki Hachimangu sahají až do roku 935.

Asi 70 kilometrů severovýchodně od Kumamota leží Kurokawa Onsen, hezké lázeňské městečko s horkými prameny, ideálními k relaxaci. Aktivně založení se po cestě k nim mohou zastavit u činné sopky Aso. Její svahy křižuje hned několik pěších treků a výhledy z okraje kráteru rozhodně stojí za vynaloženou námahu.

Oblíbenou pochoutkou Kumamota je basashi, syrové koňské maso, a kdo se nebojí exotiky, určitě by měl tuto delikatesu ochutnat.


Plavby do Kumamoto

Sleva

Čína, Japonsko na lodi Voyager of the Seas

Loď: Voyager of the Seas
Trasa: Čína, Japonsko
Nalodění a vylodění: Hong Kong, Čína
Trvání: 9 nocí