X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Kumamoto

Plavby v okolí

Kumamoto / Japonsko

Na západním pobřeží japonského ostrova Kjúšú se v zátoce Shimabara na břehu Východočínského moře rozkládá Kumamoto. Hlavní město stejnojmenné prefektury má necelých 750 tisíc obyvatel.

Za druhé světové války bylo Kumamoto silně bombardováno spojeneckými vojsky, roku 2016 jej zasáhla dvě ničivá zemětřesení. Dnes je město, jehož maskotem je Kumamo, černý medvěd s červenými tvářemi, oblíbenou zastávkou výletních lodí na plavbách kolem pobřeží Země vycházejícího slunce.

Nejvýznamnější památkou Kumamota je stejnojmenný hrad, vystavěný v 17. století. Jeden z největších hradů Japonska a ve své době také jeden z nejlépe opevněných byl po požáru nádherně zrekonstruován, návštěvníci si tady však mohou prohlédnout i celou řadu dochovaných originálních dřevěných struktur.

Nádherná japonská zahrada Suizenji byla založena už ve 30. letech 17. století rodinou Hosokawa. Hezká je procházka po okružní pěšině vedoucí kolem centrálního, spodní vodou napájeného rybníku, kterou lemuje 53 reprodukcí zastávek na cestě Tokaido, spojující kdysi Edo s Kjótem. Jednou z nejoblíbenějších (a také nejfotografovanějších) je nepochybně miniatura hory Fudži. Vysoce postavený klan Hosokawa připomíná také jeho bývalé rezidence: dnes se budova nachází v hradním parku a je skvělým příkladem samurajského panství z období Edo.

Zájemci o literaturu by si neměli nechat ujít návštěvu domu Lafcadia Hearna, jednoho z prvních západních autorů píšících knihy o Japonsku. V Řecku narozený spisovatel emigroval do země v roce 1890, dnes je jeho rezidence včetně malého muzea přístupná veřejnosti. Milovníci umění pak mohou zavítat do uměleckého muzea, které má ve sbírkách díla jak evropských autorů, tak tisky z období Edo.

Posvátnou atmosféru je v Kumamotu možné nasát hned ve dvou významných šintoistických svatyních: zatímco Takahashi byla založena v roce 1496, kořeny Fujisaki Hachimangu sahají až do roku 935.

Asi 70 kilometrů severovýchodně od Kumamota leží Kurokawa Onsen, hezké lázeňské městečko s horkými prameny, ideálními k relaxaci. Aktivně založení se po cestě k nim mohou zastavit u činné sopky Aso. Její svahy křižuje hned několik pěších treků a výhledy z okraje kráteru rozhodně stojí za vynaloženou námahu.

Oblíbenou pochoutkou Kumamota je basashi, syrové koňské maso, a kdo se nebojí exotiky, určitě by měl tuto delikatesu ochutnat.

Místa, která stojí za to vidět

Kumamoto Castle – Obdivujte nádhernou rekonstrukci hradu z počátku 17. století, jednoho z největších v celém Japonsku.

Hosokawa Residence – Prohlédněte si dobový nábytek i oděvy z období Edo ve více než 20 pokojích bývalé rezidence významného samurajského klanu.

Mount Aso – Nechte se okouzlit překrásnými výhledy z kráteru činné sopky.

Lafcadio Hearn’s Residence – Seznamte se s jedním z prvních západních autorů píšících o Japonsku, původem řeckým spisovatelem, který do země emigroval v roce 1890.

Fujisaki Hachimangu Shrine – Nasajte posvátnou atmosféru šintoistické svatyně, založené už v roce 935.

Kumamoto Prefectural Museum od Art – Prohlédněte si díla západních umělců i překrásné tisky z období Edo.

Suizenji Garden – Projděte se úžasnou japonskou zahradou s miniaturami zastávek na historické poštovní trase z Eda do Kjóta.