X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Maizuru
Maizuru

Plavby v okolí

Maizuru / Japonsko

Na severním pobřeží jižní části největšího japonského ostrova, Honšú, se na břehu Japonského moře rozkládá Maizuru. Město ve stejnojmenném zálivu má asi 80 tisíc obyvatel a začalo růst poté, co tady byl na počátku 20. století založen námořní přístav. V rusko-japonské válce se Maizuru stalo základnou válečných lodí, dnes je pro velkou část hostů výletních lodí vstupní branou do 1,5 hodiny jízdy vzdáleného Kjóta.

Z věže Goro Sky Tower v nadmořské výšce přes 300 metrů se otevírají panoramatické výhledy na město a ostrovy scénického zálivu. V Maizurském parku jsou dodnes k vidění pozůstatky hradu Kofu s historickým muzeem, ale návštěvníci sem na jaře míří také za nádherně kvetoucími sakurami. Zájemci o historii mohou zavítat do muzea cihel v bývalých skladištích z období Meidži nebo do Muzea repatriace, které připomíná období po druhé světové válce, kdy se tudy do země vraceli váleční zajatci. Milovníkům náboženské architektury se pak bude líbit v chrámu Kongo-in, známém svou zdobenou pagodou a nádhernými podzimními barvami.

1,5milionové Kjóto bylo založeno v 8. století a až do roku 1868 hrálo roli hlavního města Japonska, dnes je kulturním centrem a jedním z nejkrásnějších měst země. Je poseté překrásnými historickými a náboženskými památkami, japonskými zahradami a parky a jeho kuchyně je proslulá v celé zemi i za jejími hranicemi.

Kamenný hrad Nijo byl vystavěn na počátku 17. století coby kjótská rezidence prvního šóguna období Edo a jako jeden z nejlépe dochovaných příkladů japonské hradní architektury z feudálního období je zapsán na seznam UNESCO. Tam se dostal také majestátní dřevěný chrám Kiyomizu-dera, založený v roce 780 ve svazích hory Otowa, odkud si návštěvníci mohou užít dech beroucí výhledy. Chrám Zlaté pagody, Kinkaku-ji, obklopený nádhernou zahradou, je skvělým příkladem architektury z éry Muromanji a za prohlídku určitě stojí i zenový chrám Jisho-ji (známý také jako Ginkaku-ji, Stříbrný pavilon) z konce 15. století.

Na břehu řeky Katsura se k nebi vypíná císařská vila ze 17. století, zasazená v úchvatné japonské zahradě. Kamennou zenovou zahradou se pak může pochlubit chrám Ryoan-ji z 15. století severně od centra.

Kjóto hostí nespočet muzeí, kdo při jeho návštěvě touží po netradičním poznání, neměl by si ale nechat ujít Muzeum mangy, věnované světově proslulému japonskému komiksu.

Kjótská kuchyně je kapitolou sama pro sebe a skvělým místem, kde ji ochutnat, je například čtvrť Pontocho, známá svým nočním životem a gejšami. Za vyzkoušení stojí delikátní tofu, například jako součást buddhistických, ryze vegetariánských pokrmů známých jako shojin ryori, a samozřejmě kaiseki, gastronomický zážitek o několika chodech, založený na čerstvých surovinách, skvělé kombinaci chutí a dokonalé vizuální prezentaci. Sladkou tečkou na závěr i výborným suvenýrem může být yatsuhashi, pochoutka z rýžové mouky, cukru a skořice.


Místa, která stojí za to vidět