X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Muroran

Plavby v okolí

Muroran / Japonsko

Na jižním pobřeží japonského ostrova Hokkaido se na břehu Tichého oceánu rozkládá Muroran. Přístavní město má asi 100 tisíc obyvatel.

Koncem 16. století oblast dnešního Muroranu spadla pod nadvládu klanu Matsumae a město se stalo významným centrem obchodu s původními lidmi kultury Ainu. Roku 1872 byl založen přístav, jenž se roku 1899 otevřel zahraničnímu obchodu se Spojenými státy a Velkou Británií. Na konci druhé světové války byl Muroran bombardován, dnes je důležitým průmyslovým centrem i vstupní branou do jihozápadní části ostrova.

Dominantou Muroranu, přezdívaného často „Městem oceli“, je most Hakucho, vypínající se nad přístavem. Měří celých 720 metrů a je tak jedním z nejdelších visutých mostů na světě. V noci je nádherně osvětlený, a kdo si chce užít panoramatické výhledy na něj i na celé město, měl by absolvovat asi 40minutový výstup na vrchol hory Sokuryo. O nic horší výhledy pak nejsou ani od nádherné svatyně Hachimangu, k níž vede na 200 schodů.

Nejen rodinám s dětmi se bude líbit v Městském akváriu, které je domovem asi 150 druhů mořských tvorů: k vidění jsou tady přitom nejen ryby z místních vod, ale také tučňáci, tuleni a lachtani.

Pobřeží Muroranu je lemováno hezkými plážemi. Itanki je oblíbená příznivci koupání i surfování a je známá takzvaným „zpívajícím pískem“, který při chůzi vydává specifické zvuky. Milovníci ptáků si přijdou na své na pláži Masuichi: zajímavé skalní formace nedaleko od ní si oblíbili sokoli.

Na mysu Země, Chikyu, stojí romantický maják, z jehož vyhlídkové plošiny ve výšce 147 metrů nad mořem je možné pozorovat překrásné východy slunce nad zátokou Uchiura s vodami bohatými na delfíny i velryby.

Necelou hodinu jízdy od Muroranu se nachází Jigoku-Dani. Údolí, nazývané „Pekelné“, je výsledkem sopečné činnosti: v kráteru vulkánu Kuttara dodnes bublá vařící voda, vyvěrající z hlubin země. Vulkanický původ má také jezero Toya, které je centrem Národního parku Shikotsu-Toya. Vzniklo před více než 100 tisíci lety a oblíbené jsou tady především vyjížďky na člunu na ostrov Nakajima, ležící v jeho středu. Kdo chce vyrazit až do hlavního města ostrova, Sappora, měl by si na cestu (jedním směrem) vyhradit asi hodinu a půl.

Specialitou Muroranu je kari ramen, hustá nudlová polévka s kari kořením, nebo yakitori, grilované vepřové maso na špejli, doplněné cibulí a hořčicí a podávané s jedinečnou omáčkou, jejíž původ sahá až do doby založení města.