X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Muroran (Sapporo)

Plavby v okolí

Muroran (Sapporo) / Japonsko

V jihozápadní části japonského ostrova Hokkaido se v zátoce Ishikari rozkládá Sapporo. Hlavní a největší město ostrova má asi 2 miliony obyvatel.

Před tím, než byla v roce 1866 založena vesnice Sapporo, osídlovala oblast supina původních lidí Ainu. Sapporo oficiálně vzniklo roku 1868, kdy vláda Meiji rozhodla o nestabilitě dosavadního centra ostrova, Hakodate. Město rychle rostlo, na konci druhé světové války však bylo bombardováno a poničeno. V roce 1972 se tady uskutečnily zimní olympijské hry, díky nimž se Sapporo dostalo do povědomí celého světa. Dnes je město známé svým pivem, skvělým lyžováním i každoročním festivalem ledových soch, pořádaným už od roku 1950.

V západní a jižní části města se k nebi vypíná celá řada hor, mezi nimi například Moiwa, v jejímž svahu byla roku 1959 vystavěna buddhistická Mírová pagoda. Návštěvníky sem vyveze lanovka, stejně jako na vrchol skokanského můstku Okurayama, odkud jsou nádherné výhledy. Ty si zájemci mohou užít také z parku Asahiyama s vrcholkem ve výšce 137 metrů nad mořem nebo ze 147 metrů vysoké televizní věže v parku Odori v samém srdci Sappora.

V parku Maruyama, jednom z největších ve městě, stojí šintoistická svatyně Hokkaido, poprvé postavená roku 1871, později zničená ohněm a znovu vybudovaná. Kdo sem dorazí v ten správný čas, může nasát nejen mystickou atmosféru, ale také vůni nádherně kvetoucích sakur všude kolem.

Botanické zahrady univerzity Hokkaido byly založeny roku 1886 a dnes je tady k vidění nejen na 4 tisíce rostlinných druhů a hezký skleník, ale také domy ze starých čas Hokkaida či muzeum vystavující artefakty lidu Ainu, nebo dokonce vycpaného tažného psa Taro, jenž se roku 1958 zúčastnil japonské výpravy na Antarktidu.

Milovníci zlatého moku by si neměli nechat ujít návštěvu Pivního muzea, kde se seznámí s historií vaření piva v Sapporu a budou moci ochutnat pár místních vzorků. Muzeum sídlí v historické cihlové budově, postavené v roce 1890 jako továrna na cukr. Dokonce z roku 1876 pak pochází hezká stavba Sapporské továrny, bývalý pivovar přeměněný na nákupní komplex, kanceláře, ale také muzeum porcelánu.

Sapporo je místem zrodu husté nudlové polévky, známé jako miso ramen, kterou je možné ochutnat třeba v restauracích, jež lemují uličku Kouraku Ramen Meitengai v zábavní čtvrti Susukino. Specialitou města jsou pokrmy z hokkaidského ovoce haskap nebo shiroi koibito, sušenky z bílé čokolády. Za to určitě stojí také kari polévka se zeleninou a kuřecím (nebo jiným) masem a jingisukan, jehněčí na grilu.

Místa, která stojí za to vidět

Hokkaido Shrine – Nasajte mystickou atmosféru Japonska v nádherné svatyni z konce 19. století, obklopené sakurami.

Odori Park – Projděte se rozlehlým parkem v centru města a užijte si výhledy ze 147 metrů vysoké televizní věže.

Sapporo Beer Museum – Seznamte se s historií výroby piva v Sapporu, prohlédněte si hezkou cihlovou budovu z konce 19. století a nezapomeňte ochutnávat.

Hokkaido University Botanical Gardens – Obdivujte tisíce rostlinných druhů a nechte si povyprávět příběh houževnatého tažného psa z japonské expedice na Antarktidu.

Okurayama Viewing Point – Vyvezte se lanovkou na skokanský můstek a kochejte se překrásnými výhledy do širokého okolí.

Nijo Fish Market – Navštivte rybí trh, kupte si misku rýže a dopřejte si ty nejčerstvější mořské plody a ryby, které může Sapporo nabídnout.

Niseko – Vyrazte za hranice města, v zimě si užijte prvotřídní prašan, v létě pak treky nádhernou alpínskou přírodou.