X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Otaru / Japonsko

Na západním pobřeží japonského ostrova Hokkaido se na břehu zálivu Ishikari rozkládá Otaru. Přístavní město na břehu Japonského moře má asi 115 tisíc obyvatel.

Oblast dnešního Otaru byla už odpradávna osídlena původním lidem Ainu, objeveny tady byly dokonce skalní rytiny z doby kolem roku 400. V roce 1880 jej první železnice Hokkaida spojila se Sapporem a roku 1899 se Otaru otevřelo obchodu se Spojenými státy a Velkou Británií a vzkvétalo. V roce 1922 se Otaru stalo oficiálně městem a za druhé světové války tady vznikl zajatecký tábor. Dnes je pro své hezky dochované historické budovy, nákupní možnosti a gastronomii vyhledávaným cílem domácích i zahraničních turistů.

Historickou částí Otaru v těsné blízkosti přístavu prochází pěkně zrekonstruovaný kanál z roku 1923, lemovaný spoustou skvělých restaurací a obchodů. Procházka kolem něj nebo vyjížďka na člunu jsou zážitkem hlavně po západu slunce, kdy je nádherně osvětlený plynovými viktoriánskými lampami.

V roce 1897 byla vystavěna dřevěná Nishin Goten, bývalé honosné panství rybářského magnáta Fukumatsu Tanaky a chudá ubytovna pro pracovníky jeho továrny. Okolí Otaru je podobnými rezidencemi, vybudovanými v 19. a na počátku 20. století, kdy se tady rybolov rozmohl nejvíce, doslova poseté, a jejich prohlídkou je možné snadno strávit celé odpoledne. Nejen dětem se bude líbit v Otarském akváriu, které je domovem více než 5tisíců ryb a dalších mořských tvorů 250 různých druhů.

Kdo si chce od památek na chvíli odpočinout, může vyrazit na procházku parkem Temiya, posetém na jaře překrásně kvetoucími sakurami, nebo rovnou za brány města do vesnice Asarigawa Onsen s horkými prameny i lyžařským střediskem. Na vrchol hory Tengu jižně od města jezdí lanovka, a tak si odsud nádherné výhledy mohou užít i ti, kterým se do kopce nechce chodit pěšky.

Otaru je známé svým sklářstvím, ale také produkcí hracích skříněk, které si zájemci mohou prohlédnout - i zakoupit – v místním muzeu na hlavní nákupní třídě města, ulici Sakaimachi. V historické budově Japonské banky z doby okolo roku 1912 dnes sídlí finanční muzeum s expozicemi na téma bankovnictví a měny.

Komu zbude čas, měl by se vypravit do nedalekého Sappora a navštívit známou hodinovou věž, Muzeum piva a další spoustu atrakcí, které hlavní město ostrova nabízí.

Otaru je dobře známé svým pivem, ale i saké či whisky známé jako Nikka, vyráběné v palírně Yoichi už od roku 1934. Milovníci dobrého jídla a pití se v Otaru mohou těšit na výtečné sushi, jež tady servíruje na 100 restaurací, velká část z nich na ulici známé jako Sushi Street. Populární jsou nudle ramen vyráběné z místní pšenice nebo či unikátní pochoutka Otaru, točená zmrzlina ve všech barvách duhy.

Místa, která stojí za to vidět

Otaru Canal - Projděte se kolem historického kanálu lemovaného restauracemi, muzei a obchody a v noci krásně osvětleného viktoriánskými plynovými lampami.

Nishin Goten – Prohlédněte si honosnou rezidenci magnáta Fukumatsu Tanaky i chudou ubytovnu jeho pracovníků z roku 1897. 

Otaru Museum - Užijte si řadu interaktivních expozic na téma minulosti a přírody Otaru i vlaky z různých historických období.

Kowloon Park - Protáhněte si nohy procházkou po pěkném parku s růžovou zahradou, okrasnými kašnami a řadou pěších tras.

Otaru Aquarium - Nahlédněte pod hladinu moře a nenechte si ujít delfíní show ve skvělém akváriu s 250 druhy ryb a mořských tvorů.

Mount Tengu – Vyvezte se lanovkou na 532 metrů vysokou horu a kochejte se odsud nádhernými výhledy na Otaru.

Yoichi Distillery – Seznamte se s historií výroby známé whisky Nikka a ochutnejte pár vzorků v palírně z roku 1934.