X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Sasebo / Japonsko

Na severozápadním pobřeží japonského ostrova Kjúšú se na břehu Východočínského moře rozkládá Sasebo. Město v provincii Nagasaki má asi 250 tisíc obyvatel.

Až do počátku období Meidži (1868-1912) bylo Sasebo jen malou rybářskou vesnicí. Roku 1886 tady byl založen námořní přístav a město díky své strategické poloze rychle rostlo. Sasebo bylo oficiálně založeno roku 1902 a za druhé světové války bylo bombardováno a utrpělo značné škody, po druhé světové válce byla část přístavu převzata americkou armádou. Výroba lodí dodnes zůstává důležitou ekonomickou aktivitou Saseba, významný je také rybolov, lov perel a samozřejmě turismus.

Naproti železniční stanici se k nebi vypíná symbol města, katedrála Seishin, vystavěná v novogotickém stylu v roce 1930. Zájemci o válečnou historii by si neměli nechat ujít návštěvu moderního muzea věnovaného japonskému námořnictvu. Kdo dává přednost přírodě, přijde si na své v nevelkém, ale zajímavém akváriu Kujukushima, které je domovem delfínů, korálových útesů a více než 100 druhů medúz, nebo v zoologické a botanické zahradě s více než 300 zvířaty a 20 tisíci rostlinami.

V jižní části města se nachází Huis Ten Bosch, tematický zábavní park inspirovaný nizozemskou obchodní stanici v nedalekém Hiradu. Návštěvníci tady najdou kanály, repliky budov i větrných mlýnů nebo nádherné květinové zahrady. Ty jsou k vidění také v parku Nagushiyama s pěknou svatyní: za to ho stojí navštívit hlavně na jaře, kdy tady kvetou lány barevných azalek. Zahrada, rozložená ve svazích hory, je součástí Národního parku Saikai, který kromě části pevniny chrání také ostrovy Kujuku u pobřeží Saseba.

Více než dvě stovky ostrovů jsou jednou z hlavních atrakcí města a nejlepší cestou, jak je prozkoumat, je z paluby vyhlídkové lodi, vrcholku hory Yumiharidake nebo vyhlídky Tenkaiho. Kdo se barev ještě nenasytil, může obdivovat kvetoucí sakury z historického mostu Saikai jižně od Saseba.

Gastronomickou specialitou města je sasebský hamburger, americká pochoutka přizpůsobená japonskému strávníkovi, vzniklá po druhé světové válce. Ochutnat jej je možné třeba na tržišti Tonoo, kde se protiletecké kryty proměnily v stánky s jídlem a dalším zbožím.