X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Čedžu
Čedžu

Plavby v okolí

Čedžu / Jižní Korea

Ostrov Čedžu je největším jihokorejským ostrovem. Najdete ho v Korejském průlivu asi 85 kilometrů na jihovýchod od pevninské části země. Za svůj domov ho považuje asi půl milionu obyvatel.

Čedžu je poměrně mladého data: vznikl důsledkem vulkanické činnosti teprve před dvěma miliony lety. V rané historii tady existovalo království Tamna, které bylo až později, ve 12. století, přejmenováno na Jeju/Čedžu – název, který ostrov nese dodnes. Za vlády dynastie Joseon (14. – 20. století) byli ostrované považováni za cizince a ostrov byl využíván pro chov koní a místo, kam se „uklízeli“ političtí vězni.

V roce 1948 na Čedžu vypuklo komunistické povstání, které jihokorejská vláda nemilosrdně potlačila. Výsledkem povstání, které se stalo symbolem nezávislosti Čedžu na Korejském poloostrově, byly desetitisíce mrtvých na obou stranách.

V roce 2007 se ostrov dostal na seznam Světového přírodního dědictví UNESCO a patří také mezi Nových sedm divů přírody.

Hlavním zdrojem příjmů Čedžu vždy byly zemědělství a rybolov, stále důležitější je však pro jeho ekonomiku také turismus: ročně ho navštíví na 10 milionů turistů – většina z nich jsou domácí turisté z Korejského poloostrova a rok od roku přibývá návštěvníků z Číny.

Táhne je sem příjemné klima, překrásná příroda, božské pláže, ale také typická kultura, která je díky relativní izolaci ostrova značně odlišná od té na pevnině. Čedžu je domovem mnoha místních legend a na každém kroku tady najdete „dol hareubang“, kamenné skřítky, vytesané z lávového čediče. Zajímavým fenoménem je matriarchální struktura rodin, jejichž hlavou často bývaly „haenyeo“, mořské ženy – potápěčky. Především na venkově narazíte na spoustu „bangsatap“, malých kruhových věží z kamenů, které místní staví, aby je ochránily před neštěstím.

Mezi nejnavštěvovanější místa na Čedžu patří překrásné vodopády Cheonjeyeon a Cheonjiyeon nebo neaktivní sopka Halla, která je se svými 1950 metry nejvyšší horou ostrova. Jednu z nejdelších lávových trubic na světě najdete v jeskyni Manjanggul a projít se můžete kolem Sangumburi, sto metrů hlubokého kráteru vyhaslé sopky, v němž žije na 400 různých druhů rostlin a živočichů.

Až vás hon za přírodními krásami Čedžu unaví, zajeďte si odpočinout na pláž Jungmun Saekdal na jihovýchodní straně ostrova. Voda až 200 metrů od břehu je tady stabilně hluboká asi po kolena a kromě skvělého koupání je díky větrům Hangul také vyhledávaným cílem surfařů.

Typickým pokrmem Čedžu je kaše s rybou, mořskými plody, mořskou řasou nebo houbami. Až tady budete, nezapomeňte ji ochutnat, stejně jako gamgyul, pro ostrov typický druh pomeranče, nebo maso z černého prasete, které je považováno za delikatesu.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Japonsko, Jižní Korea na lodi Costa neoRomantica

Loď: Costa neoRomantica
Trasa: Japonsko, Jižní Korea
Nalodění: Yokohama (Tokio), Japonsko
Vylodění: Fukuoka, Japonsko
Trvání: 5 nocí

Japonsko, Jižní Korea na lodi Costa neoRomantica

Loď: Costa neoRomantica
Trasa: Japonsko, Jižní Korea
Nalodění: Yokohama (Tokio), Japonsko
Vylodění: Fukuoka, Japonsko
Trvání: 10 nocí