X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Gangjeong

Plavby v okolí

Gangjeong / Jižní Korea

Na jižním pobřeží jihokorejského ostrova Čedžu se jižně od pevninské části země na břehu Východočínského moře rozkládá Gangjeong. Městečko má asi tisíc obyvatel a jeho hlavními ekonomickými aktivitami jsou rybolov a zemědělství.

V únoru 2016 byla v Gangjeongu otevřena kontroverzní námořní základna, jejíž výstavba započala už v roce 2007 a byla zdržena sérií protestů. Dnes tady kromě válečných lodí a ponorek mohou najednou zakotvit dvě výletní lodě, jejichž pasažéři vyráží na průzkum 600tisícového Čedžu, jedné z nejoblíbenějších turistických destinací země. Vulkanický ostrov jim nabízí nádherné pobřeží, netradiční muzea, ale hlavně nádhernou sopečnou scenérii a lávové tunely, zapsané na seznam UNESCO.

Oblast Gangjeongu je známá svým nádherným mořem – křišťálově čistou vodu a příjemně chladivé bazénky nabízí například rekreační oblast toku Gangjeongcheon, vlévajícího se do moře východně od města. Stejným směrem leží také úchvatné skalní formace Oedolgae nebo hezký, přes 20 metrů vysoký vodopád Jeongbang, padající přímo do moře. Nádhernou scenérii si ale návštěvníci mohou užít také směrem na západ – například při procházce podél pláže Yongmeori.

Jen co by kamenem dohodil na sever od Gangjeongu stojí rozlehlý chrám Yakcheon s majestátní pagodou a největším dřevěným Buddhou v zemi, zasazenými v jedinečné krajině Čedžu.

Díky svému teplému klimatu je ostrov producentem kvalitního zeleného čaje, jehož příznivci by si neměli nechat ujít prohlídku Čajového muzea O´sulloc, kde si mohou prohlédnout nejen do dálky se táhnoucí sytě zelenou plantáž, ale také se více dozvědět o čajové kultuře. Kdo touží po něčem netradičním, může zavítat do Alive muzea, věnovaného optickým klamům a plného trojrozměrných maleb, soch a předmětů. Nejen dětem se pak bude líbit v Muzeu plyšových medvídků.

Tematický park Soingook západně od města nabízí možnost vyzkoušet si, jaké je to být Gulliverem: mezi miniaturami světových architektonických skvostů tady nechybí londýnský Tower Bridge nebo Šikmá věž v Pise.

Milovníci přírody mohou vyrazit do středu ostrova, chráněného Národním parkem Hallasan, pojmenovaném po stejnojmenném vulkánu, nejvyšší hoře Jižní Koreji, vypínající se do výšky 1 950 metrů nad mořem. Výstup nepatří k nejsnazším, odměnou za jeho absolvování jsou ale dech beroucí panoramatické výhledy.

Kdo hledá při cestování gurmánské zážitky, měl by na Čedžu ochutnat grilované černé vepřové z prasat chovaných jen na ostrově, nebo ušně, výtečné mořské plže, podávané syrové, grilované nebo třeba s rýží.


Plavby do