X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Nanaimo (Britská Kolumbie)

Plavby v okolí

Nanaimo (Britská Kolumbie) / Kanada

Na východním pobřeží ostrova Vancouver leží na území kanadské provincie Britská Kolumbie Nanaimo. Město, oddělené od pevninské části provincie a její metropole, Vancouveru, 60 kilometrů širokou úžinou Strait of Georgia, má asi 90 tisíc obyvatel a je tak druhým největším na ostrově.

První Evropané, kteří objevili Nanaimskou zátoku, byli v roce 1791 Španělé. Na počátku 19. století se Nanaimo stalo obchodní stanicí, v jeho druhé polovině pak významným exportérem uhlí. Ve 40. letech 20. století nahradilo uhlí na prvním místě průmyslového žebříčku dřevo, dnes hraje důležitou roli v ekonomice přístavu trajektů na cestě z Vancouveru turismus.

Nanaimo, známé také jako Přístavní město, se může pochlubit hezkým nábřežím s nádhernými výhledy na moře, hory ve vnitrozemí i lodě kotvící v přístavu. Symbolem města je Bastion, poslední dochovaná dřevěná obranná věž Společnosti Hudsonova zálivu, vystavěná už v roce 1853. Oblíbeným cílem turistů je Stará čtvrť města, spleť uliček lemovaných hezkými obchůdky, kavárnami a restauracemi, sídlícími v domech z konce 19. a počátku 20. století.

Muzeum Nanaima v centru města nabízí expozice na téma historie a průmyslu města a jeho domorodých obyvatel, zájemci o umění by si pak neměli nechat ujít návštěvu umělecké galerie, vystavující díla současných domácích i zahraničních autorů.

Ostrov Newcastle u břehů Nanaima je domovem mořského provinčního parku a jeho pěší treky vedou aktivně založené návštěvníky na překrásné pláže i místa, spojená s původními obyvateli Kanady. Dojet sem je možné na trajektu, sportovci si mohou půjčit kajak. Kdo dává přednost adrenalinu, bude nadšený z parků WildPlay Element s bungee jumpingem, zip-line a další spoustou atrakcí pro celou rodinu.

Nanaimo je vstupní branou na krásné pláže a místa, kde je možné vykoupat se nebo jít šnorchlovat, se nachází také přímo u nábřežní promenády.

Asi půl hodinu jízdy na sever od Nanaima leží malá komunita Coombs, proslulá nádherným Motýlím světem a jedinečnou dřevěnou tržnicí s čerstvou produkcí a kozami, pasoucími se na její trávou porostlé střeše. Odsud už je to jen kousek k jeskyním jezera Horne, jejichž úchvatnou krápníkovou výzdobu je možné prohlédnout si s průvodcem.

Značkovou pochoutkou Nanaima je nepečený pudingový dezert s čokoládovou polevou. První recept na takzvanou nanaimskou kostku pochází už z roku 1953 a neochutnat ji při návštěvě města by byla určitě škoda.