Victoria (Britská Kolumbie)
Victoria (Britská Kolumbie)

Plavby v okolí

Victoria (Britská Kolumbie) / Kanada

Na jižním pobřeží ostrova Vancouver se na jihozápadě Kanady na břehu úžiny Juana de Fucy, oddělující Kanadu od Spojených států, rozkládá město Victoria. Hlavní město provincie Britská Kolumbie leží 2 hodiny jízdy trajektem od Vancouveru a jeho metropolitní oblast má asi 350 tisíc obyvatel.

Město, pojmenované po královně Victorii, bylo britskými osadníky založeno jako pevnost Victoria v roce 1843, a je tak jedním z nejstarších v severozápadním Tichomoří. Po vypuknutí zlaté horečky v pevninské části provincie se Victoria stala zásobovacím bodem tisíců budoucích zlatokopů a v roce 1871 byla ustanovena hlavním městem Britské Kolumbie. Ve druhé polovině 19. století byla Victoria největším severoamerickým přístavem pro import opia, a ačkoli svou obchodní pozici brzy ztratila ve prospěch Vancouveru, zůstává oblíbeným cílem domácích i zahraničních turistů. Ti sem míří za mírným klimatem, vysokou životní úrovní i poklidným tempem.

Na britskou koloniální minulost města odkazuje celá řada hezky dochovaných viktoriánských staveb. Mezi ty nejznámější patří hrad Craigdarroch, panství z roku 1890 s nádhernými vitrážovými okny a původními interiéry, které je možné obdivovat v rámci komentované prohlídky.

Dominantou Victorie jsou majestátní budovy Parlamentu, vystavěné v novo-barokním stylu mezi lety 1893-7. Roku 1908 byl otevřen hotel Fairmont Empress, jeden z nejstarších ve městě, historie hezké novogotické katedrály Christ Church pak sahá až do poloviny 19. století. Centrem města jsou Tržní náměstí a přilehlé ulice, lemované kvalitními restauracemi, příjemnými kavárnami, butiky i obchody se suvenýry.

V Královském muzeu Britské Kolumbie je možné nahlédnout do minulosti regionu od původních obyvatel po moderní dějiny, na 50 druhů hmyzu a pavouků pak na zájemce čeká v unikátní Zoo brouků, největší tropické hmyzí sbírce Severní Ameriky. Za krátkou návštěvu určitě stojí i Námořní muzeum Britské Kolumbie, jež se soustředí na minulost a současnost provincie nedílně spjaté s mořem.

Victorii se často přezdívá Město zahrad – ne nadarmo: na jejím území se nachází celá řada parků a v  okolí překrásná příroda, která zve k aktivnímu trávení volného času. Zahrady Butchart, založené už v roce 1904, jsou domovem nespočtu nádherných květin, a jednou z velkých atrakcí města jsou také Motýlí zahrady, kde jsou kromě těchto barevných tvorů k vidění i ptáci, ryby, žáby nebo želvy a na 200 druhů tropických rostlin.

Victoria se může pochlubit pěkným pobřežím a nádhernými plážemi, a tak není divu, že je populární mezi milovníky člunů, jachet a příznivci nejrůznějších vodních sportů – od vyjížděk na kajaku po potápění. Za hranicemi města pak leží hned několik provinčních parků s hustou sítí pěších treků pro začínající i zkušené turisty. 


Místa, která stojí za to vidět