Huatulco

Plavby v okolí

Huatulco / Mexiko

Na pobřeží Tichého oceánu v mexickém státě Oaxaca leží Huatulco, formálně nazývané Bahías de Huatulco. Turistická destinace s centrem v městečku La Crucecita je soustředěna kolem devíti zátok na 26 kilometrech rozeklaného pobřeží, které nabízí hned 36 bílých písečných pláží.

Žije tady asi 50 tisíc stálých obyvatel a slunečno a teploty okolo 28 °C můžete očekávat 330 dní v roce. Sezóna sucha trvá od prosince do května a v tuto dobu sem přijíždí také nejvíce turistů.

Legendy říkají, že odsud pochází civilizace Toltéků a aztécký bůh Quetzalcoatl, „Opeřený had“, který tady vztyčil obrovský nezničitelný kříž. Po dobytí Španěly Huatulco pod velením Hernána Cortése vzkvétalo, ve druhé polovině 16. století bylo ale několikrát napadeno piráty.

V 80. letech 20. století rozhodl mexický Národní fond pro turismus o tom, že v oblasti, do té doby známé jen díky svým kávovým plantážím, bude vystavěno turistické centrum podobné tomu v Cancúnu.

Kromě turistické infrastruktury, která aktuálně slouží z 80 % domácím, z 20 % zahraničním návštěvníkům, tady najdete několik menších sídel, jako jsou Santa Cruz, Santa María Huatulco nebo La Crucecita. Posledně jmenované městečko tvoří centrum oblasti. Na jih od něj se rozkládá Bahía de Santa Cruz s hotely, restauracemi, diskotékami, bary, obchůdky a agenturami nabízejícími exkurze, plavby nebo třeba potápění, šnorchlování a jízdu na vodních lyžích.

Nejznámější z pláží je Playa Santa Cruz: je dlouhá 250 metrů a těšte se tady na jemný bílý písek a tyrkysově modrou vodu. Pláže Barra de la Cruz a Playa Mojon zase můžou nabídnout dobré vlny pro příznivce surfování.

Na sever od Santa Cruz jsou pláže méně rozvinuté a většina oblasti spadá pod ochranu Národního parku Huatulco. Chráněná oblast z roku 1998 je tvořena nížinnou džunglí a mořskou rezervací a je domovem nejdůležitějšího společenství korálů v celém mexickém Pacifiku. Národní park je ideálním místem pro potápění, pozorování ptáků nebo pěší výlet.

Asi 10 kilometrů od zátok se rozkládá 2 500 let staré archeologické naleziště Bocana del Río Copalita, „místo kopálu“, fosilní pryskyřice podobné jantaru. Obdivovat tady můžete pozůstatky hlavního chrámu a chrámu zasvěcenému hadímu bohovi, nebo si projděte místní muzeum.

V oblasti Huatulca dodnes funguje řada kávových plantáží, z nichž mnohé turistům nabízí prohlídky. Finca El Pacífico je obklopená vodopády a roklemi a je známá svou organickou kávou Pluma Hidalgo. Finca La Gloria se zase pyšní útočištěm motýlů Mariposorio Dan Biguid s desítkami druhů těchto nádherných tvorů.

Místa, která stojí za to vidět

Playa Santa Cruz – Relaxujte na nejznámější pláži Huatulca, 250 metrů dlouhém pásu pobřeží s jemným bílým pískem a křišťálově čistou vodou.

La Crucecita – Zažijte autentickou atmosféru typického mexického městečka a nakupte suvenýry v místních obchodech s uměním a rukodělnými výrobky.

Finca el Pacífico – Navštivte kávovou plantáž obklopenou vodopády a ochutnejte místní organickou kávu Pluma Hidalgo.

Parque Nacional Huatulco – Jeďte se potápět, pozorujte ptáky nebo si jen udělejte pěší výlet národním parkem ochraňujícím nížinnou džungli a přímořské oblasti.

Bocana del Río Copalita – Poznejte historii oblasti na 2 500 let starém archeologickém nalezišti s pozůstatky chrámů a muzeem.

Playa San Augustin – Jděte šnorchlovat nebo se potápět a poznejte bohatý podmořský život oblasti s nejdůležitějším společenstvím korálů v celém mexickém Pacifiku.


Plavby do Huatulca

USA, Mexiko, Kostarika, Panama, Kolumbie, Kajmanské ostrovy na lodi Celebrity Summit

Loď: Celebrity Summit
Trasa: USA, Mexiko, Kostarika, Panama, Kolumbie, Kajmanské ostrovy
Nalodění: Los Angeles, USA
Vylodění: Fort Lauderdale, USA
Trvání: 15 nocí