Ensenada

Plavby v okolí

Ensenada / Mexiko

V samém severozápadním cípu Mexika v severní části poloostrova Baja California, jen asi 100 kilometrů jižně od hranic země se Spojenými státy, se rozkládá Ensenada. Přístavní město na břehu Tichého oceánu, známé také jako Popelka Pacifiku, je se svým asi půl milionem obyvatel v metropolitní oblasti třetím největším na poloostrově.

Ensenada byla jedním z prvních sídel v celém regionu, obývali ji polokočovní lidé kmene Yuman. Jako první Evropané dorazili k jejím břehům Španělé a město bylo oficiálně založeno roku 1542 pod názvem San Mateo, na počátku 16. století si pak vysloužilo jméno Ensenada de Todos los Santos. Na první stálé osídlení – založené Jezuity - si region musel počkat až do 17. či 18. století, roku 1882 se Ensenada stala hlavním městem Baja California. Mexická revoluce ji však zanechala v troskách a roku 1915 bylo hlavní město přesunuto do Mexicali. Od 50. let 20. století oblast začala opět vzkvétat, dnes je město námořní a vojenskou základnou, druhým nejrušnějším přístavem Mexika, centrem rybolovu a oblíbenou destinací výletních lodí.   

Srdcem Ensenady jsou přístav a nábřeží s hezkou promenádou, zvanou Malecón, a pěkný park Ventana al Mar (Okno moře) s kašnou. Jen co by kamenem dohodil odsud, pak leží La Calle Primera, První ulice, jeden z nejoblíbenějších turistických cílů celého města s obchody se suvenýry, restauracemi, hotely, bary a nočními kluby.

Riviera de Ensenada, založená roku 1930 údajně Al Caponem, bývala kasinem, dnes tady sídlí kulturní centrum. Zájemci o dějiny oblasti a jejích lidí by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea historie. 

Vody u břehů Ensenady navštěvují při své migraci z a zpět na Aljašku velryby šedé (známé také jako plejtvákovci), a tak není divu, že oblíbenou aktivitou návštěvníků jsou vyjížďky za jejich pozorováním. Ostrov Guadalupe u jejích břehů je pak jedním z nejlepších míst na světě pro sledování bílých žraloků.

Kdo chce vyrazit za hranice města, může zamířit na jihozápad, kde se zhruba 30 kilometrů od Ensenady nachází La Bufadora, jeden z vůbec největších známých mořských gejzírů světa. Milovníci přírody ocení blízkost několika národních parků – například Sierra de San Pedro Mártir s kilometry pěších treků -, příznivci tekutých hroznů pak zase vinařský region Valle de Guadalupe hned za branami města.

Pobřeží v okolí Ensenady je známé svými skvělými podmínkami pro surfování, jednou z proslulých surfařských pláží je San Miguel jen 15 kilometrů severně od města.

Kdo si chce nechat Ensenadu projít žaludkem, může ochutnat rybí tacos, které prý ve městě vznikly, carpaccio, syrové, na tenko nakrájené maso nebo rybu, nebo ceviche, pokrm ze syrové ryby naložené v citronu a koření. Sklenka lokálního vína je pak povinností pro všechny, stejně jako olivy z místních sadů.

Místa, která stojí za to vidět

Malecón – Projděte se po hezké nábřežní promenádě druhého nejrušnějšího přístavu celého Mexika.

Riviera de Ensenada – Nenechte si ujít návštěvu zajímavého kulturního centra, sídlícího v bývalém kasinu z roku 1930.

La Bufadora – Nechte se okouzlit úchvatnou podívanou v podání jednoho z největších mořských gejzírů světa.

Valle de Guadalupe – Ochutnejte úrodu místních vinic, zodpovědných za většinu vinařské produkce celého Mexika.

Isla Guadalupe – Pozorujte fascinující bílé žraloky a v době migrace také majestátní velryby šedé.

Punta Bunda – Vyjeďte si na kajaku k mořským jeskyním a prozkoumejte život pod mořskou hladinou se šnorchlem nebo bombou na zádech.