X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Topolobampo

Plavby v okolí

Topolobampo / Mexiko

Na severozápadním pobřeží Mexika se na břehu Kalifornského zálivu rozkládá Topolobampo. Město na nevelkém poloostrově v severozápadní části státu Sinaloa má asi 6,5 tisíce obyvatel.

Topolobampo proslulo coby sídlo radikální utopistické komunity, inspirované ekonomickými myšlenkami Henryho George. Zajímavý experiment byl však opuštěn na přelomu 19. a 20. století a dnes je přístav již jen “tradičním” výchozím bodem pro průzkum regionu.

V samotném Topolobampu toho turisté sice moc zajímavého nenajdou, jen 20 kilometrů od něj ale leží jeho podstatně větší soused, 230tisícové Los Mochis, brána do Valle de Fuerte, významné zemědělské oblasti Mexika, kde se pěstuje nejen obilí, ale také ovoce a květiny. Kdo se chce o oblasti dozvědět více, může zavítat do Regionálního muzea El Fuerte Valley nebo nádherné botanické zahrady s rostlinnými druhy z celého světa. Z Pamětní hory, nazývané také La Pergola, se otevírají překrásné výhledy, v kulturním centru pod ní je pak možné prohlédnout si sbírku před-hispánských artefaktů.

Pobřeží Topolobampa je lemované pásem bažin a nachází se tady řada nevelkých ostrůvků, na jejichž pozadí se odehrávají dech beroucí západy slunce. Krajinu si oblíbila spousta druhů ptáků včetně těch, kteří pravidelně migrují ze Severní do Jižní Ameriky. Jejich milovníci by si neměli nechat ujít exkurzi do ústí řek Cortézova moře, zapsaného na seznam UNESCO. Oblíbenou lokalitou pro pozorování ptáků je ale také El Fuerte, hezké koloniální městečko se zajímavou architekturou, rozkládající se asi 100 kilometrů severovýchodně od přístavu. El Fuerte je známé ale také jako domov Dona Diega, mystického El Zorra: pokoj v koloniálním panství, v němž se hrdina, bojující proti nespravedlnostem, narodil, je dnes součástí hotelu. 

Hlubokomořský přístav se rozprostírá na konci železniční tratě spojující město Chihuahua s Pacifikem, známé také jako ChePe. Projížďka po ní je největší atrakcí oblasti a prohlídka scénického Měděného kaňonu je zážitkem, na který se jen tak nezapomíná. 

Jen 15 minut jízdy od Topolobampa leží malinký ostrůvek s pláží Maviri, ideální k relaxaci v mexických tropech, ale nádherných pláží je u pobřeží přístavu na výběr hned několik. Za to určitě stojí také vyjížďka na člunu na skalnatý ostrůvek Farallon v Cortézově moři, oáza divokých zvířat, jako jsou tuleni, lachtani a nespočet druhů ptáků.

Ochutnat čerstvé ryby a mořské plody by pro každého návštěvníka oblasti mělo být samozřejmostí, nikdo by ale neměl odjet bez toho, aniž by vyzkoušel pescado zarandeado, rybu grilovanou nad dřevěným uhlím z mangrovů, které jí dává její nezaměnitelnou chuť a vůni.

Místa, která stojí za to vidět

Memorial Hill - Vyšlápněte si na nevelkou horu nedaleko od centra města a kochejte se odsud překrásnými výhledy.

ChePe – Nechte se okouzlit krajinou Měděného kaňonu při projížďce vlakem z Chihuahuy k Pacifiku.

Regional Museum of El Fuerte Valley - Nahlédněte do zajímavé historie i současnosti významného zemědělského regionu Mexika.

Sinaloa Park and Botanical Garden – Obdivujte rostlinné druhy z celého světa v rozlehlé botanické zahradě Los Mochis.

Farallon Island – Užijte si vyjížďku na člunu na skalnatý ostrůvek, kde se zalíbilo tuleňům, lachtanům i mnoha druhům ptáků.

Maviri Beach - Relaxujte a opalujte se na nádherné písčité pláži Kalifornského zálivu, nabízející překrásné západy slunce.

El Fuerte - Navštivte hezké koloniální městečko, rodiště Dona Diega, mystického El Zorra.

Plaza Fiestas Las Palmas – Odvezte si z Mexika hezké suvenýry: od šperků přes rukodělné výrobky až po látky a oblečení.