Puerto Vallarta
Puerto Vallarta

Plavby v okolí

Puerto Vallarta / Mexiko

Puerto Vallarta (často také jen Vallarta nebo P.V.) je plážové rezortní město, které najdete na pobřeží Tichého oceánu v zátoce Bahía de Banderas ve stínu pohoří Sierra Madre Occidental. Město má něco kolem 250 tisíc obyvatel a nese jméno Ignacia Vallarty, bývalého guvernéra státu Jalisco.

Puerto Vallarta má zajímavější historii než většina ostatních turistických destinací Mexika. Archeologické nálezy dokazují, že oblast byla trvale osídlena minimálně od roku 580 před naším letopočtem lidmi kultury Aztatlán. Následně spadla pod nadvládu Španělů a trpěla také pirátskými útoky. V průběhu 18. století Puerto Vallarta rostlo a z nevýznamné rybářské vesnice, oblíbené lovci perel, se brzy stal malý přístav obsluhující města nedalekého pohoří Sierra.

Rok 1859 znamenal pro město, známé tehdy pod názvem Las Penas, důležitý mezník, kdy pozemky v oblasti připadly těžařské společnosti Union en Cuale. V jejím vlastnictví zůstaly až do začátku 20. století.

S tím, jak těžařské aktivity začaly upadat, stávala se Vallarta čím dál tím důležitější destinací pro ty, kteří opouštěli pohoří Sierra.  V polovině století do města začali proudit mexičtí i američtí spisovatelé a umělci, hledající tady útočiště za éry prezidentů Eisenhowera a McCarthyho. 

K tomu, že se město v 70. letech stalo velmi populární turistickou destinací, přispěly kromě vládních investic do dopravy a výstavby nových hotelových rezortů, také návštěva prezidenta Richarda Nixona v srpnu 1970 a film Noc Iguany (The Night of the Iguana) režiséra Johna Hustona z roku 1964, natočený v Mismaloyi, malém městě hned na jih od Puerto Vallarta.

Dnes je téměř polovina obyvatel Vallarty zaměstnána v turismu, který rok od roku narůstá. Město bylo kdysi známé jako La ciudad más amigable del mundo, „nejpřátelštější město na světě“, a to platí v zásadě dodnes, kdy sem míří návštěvníci z celého světa, především pak ze západní Ameriky a Kanady.

Lákají je sem nádherné pláže (tou největší je Playa los Muertos, „pláž mrtvých“) a přírodní scenérie včetně mořského parku Los Arcos, ideálního místa pro pozorování ptáků i života pod hladinou. Také město samotné má co nabídnout: podél pobřeží vede dlouhá promenáda Malecón s nespočtem moderních soch, restaurací a barů a za návštěvu určitě stojí staré město s půvabným kostelem La Iglesia de Nuestra Senora de Guadalupe.

Až tady budete, ochutnejte některou z místních specialit: marinovaného červeného kanice huachinango sarandeado nebo grilovanou mahi-mahi servírovanou s pálivou omáčkou a limetkou.

Místa, která stojí za to vidět

Playa Los Muertos – Jděte se opalovat a relaxovat na největší veřejnou pláž města, na které se podle legendy odehrála bitva mezi piráty a místními horníky, jež stála život mnohé z nich.

Malecón – Užijte si promenádu kolem pobřeží s nádhernými výhledy a kolekcí moderních soch.

Los Arcos – Vyrazte pozorovat pelikány nebo se šnorchlem objevujte nádherný svět pod hladinou v mořském parku, založeném v roce 1984.

Jardín Botánico de Vallarta – Obdivujte orchideje, agáve, kaktusy, palmy a spoustu dalších původních rostlin a zaplavte si v řece v překrásné botanické zahradě 20 kilometrů na jih od města.

Mercado Municipal  – Vypravte se na jeden z největších trhů Vallarty a nakupte umělecké předměty a suvenýry, které vám budou vaši plavbu ještě dlouho připomínat.

Museo del Cuale – Poznejte historii oblasti v muzeu s významnou sbírkou místního umění a malou galerií současného umění.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Puerta Vallarty