X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

San Juan Del Sur

Plavby v okolí

San Juan Del Sur / Nikaragua

Na jihozápadním, pacifickém pobřeží Nikaraguy se 140 kilometrů jižně od hlavního města země, Managuy, a jen co by kamenem dohodil od hranice s Kostarikou, nachází San Juan del Sur. Město je oblíbenou destinací surfařů i místních a zahraničních turistů. Má asi 15 tisíc obyvatel a jeho ekonomika, dlouho založená na rybolovu a přístavních aktivitách, se v posledních 20 letech stále více přesouvá na stranu turismu.

Před tím, než do oblasti připlul Kryštof Kolumbus, byla oblast dnešního San Jua del Sur osídlena mayskými a aztéckými kmeny. Město bylo po dlouhou dobu jen malou rybářskou vesnicí, svoji roli však sehrálo v době kalifornské zlaté horečky. V roce 1992 oblast západního pobřeží Nikaraguy zasáhlo silné zemětřesení, které vyvolalo vlnu tsunami, jež způsobila značné škody. Dnes je San Juan del Sur stále populárnější destinací výletních lodí.

Město se může pochlubit několika viktoriánskými domy a pozůstatky pevnosti William Walker, pro skutečné památky však zájemci musí vyrazit do hodinu a půl vzdálené Granady. Ta byla založena už v roce 1524 a je tak nejstarším španělským městem v zemi a jedním z nejstarších měst na západní polokouli vůbec.

To, čím je proslulé San Juan del Sur, není architektura, ale nekonečná linie okouzlujících tichomořských pláží, jakými jsou například pláže Maderas nebo Marsella. Zatímco Maderas je oblíbená zejména surfaři, na které tady čekají pořádné vlny, Marsella je mnohem klidnější a určená pro ty, kteří dávají přednost koupání.

Na útesu nad zátokou se k nebi vypíná socha Ježíše, jedna z největších na světě. Kdo si chce pořádně protáhnout nohy, může překročit most v severní části města a vyšlápnout si nahoru za nádhernými výhledy na město i oceán.

Na jih od města se rozkládá Přírodní rezervace La Flor, která je oblíbeným hnízdištěm želv. Pozorovat je tady je možné od července do září a řada místních hotelů a turistických agentur nabízí noční výpravy.

Kromě Granady je město ideální východiskem pro výlety na Las Isletas, 365 malých vulkanických ostrůvků na jezeře Cocibolca, nebo k aktivní sopce Masaya či laguně Apoyo, kráterovému jezeru, u kterého se daří vynikajícímu ovoci.

O zábavu budou mít ve městě postaráno i milovníci nákupů, kterým je tady k dispozici řada obchodů, ale také tradiční trh. Mezi sázku na jistotu patří rukodělné výrobky a především nikaragujské hammocky, jedny z nejkvalitnějších a nejpohodlnějších vůbec. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se rádi baví až do rána – město je proslulé svým nočním životem a kdo chce, může tady protančit střevíce.

 

Místa, která stojí za to vidět

Christ of the Mercy – Protáhněte si nohy výstupem k jedné z nejvyšších soch Ježíše na světě a odměňte se za to nádhernými výhledy.

La Flor Nature Reserve – Vydejte se na noční exkurzi do přírodní rezervace La Flor a obdivujte mořské želvy, které si ji vybraly za své hnízdiště.

Maderas Beach – Vyrazte chytit tu správnou vlnu na jednu z nejoblíbenějších surfařských pláží Nikaraguy.

Marsella Beach – Relaxujte a koupejte se na krásné písečné pláži s teplou, křišťálově čistou vodou.

Granada – Prozkoumejte nejstarší koloniální město v Nikaraguy a na celé západní polokouli, jeho historickou architekturu i zajímavou historii.

Masaya – Vyrazte k dosud aktivní sopce Masaya a v rámci denní či noční tour si prohlédněte zajímavou vulkanickou krajinu.


Plavby do San Juan Del Sur

USA, Mexiko, Guatemala, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama ze San Diega na lodi Norwegian Jewel

Loď: Norwegian Jewel
Trasa: USA, Mexiko, Guatemala, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama
Nalodění: San Diego, USA
Vylodění: Cristobal (Colon), Panama
Trvání: 11 nocí