X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Hualien
Hualien

Plavby v okolí

Hualien / Tchaj-wan

Ve středu východního pobřeží Taiwanu se na břehu Tichého oceánu rozkládá Hualien City. Město ve stejnojmenné provincii má asi 100 tisíc obyvatel.

Přesto, že už roku 1622 vybudovali Španělé v oblasti dnešního Hualienu zlaté doly, stálé osídlení města se datuje až do poloviny 19. století, kdy sem dorazila skupina čínských farmářů. Nevelké město se začalo rozrůstat až v době japonské nadvlády, která skončila poté, co Japonsko předalo v říjnu 1945 ostrov Číně. Dnes je přístav druhým největším exportérem mramoru na světě a pro svoji výhodnou polohu mezi oceánem a centrálním horským hřebenem je považován za jedno z nejpříjemnějších taiwanských měst.

Hualien nabízí celou řadu svatyň a chrámů. Svatyně mučedníků byla vystavěna v roce 1981 na místě starší šintoistické svatyně Karenko z roku 1915, nejstarším chrámem ve městě je však Yenpin, založený už za dynastie Qing. Na úpatí hory Jialiwan stojí malý buddhistický chrám, první sídlo světoznámé buddhistické nadace Tzu Chi.

V centru města se v budově bývalého japonského vojenského úřadu, vystavěného v roce 1943 uprostřed borového lesíka, nachází kulturní centrum Pine Garden. Hualien je domovem největší domorodé menšiny na celém Taiwanu a vidět je to například na silně zastoupené kultuře kamenosochařství. Tradiční, ale také současné skulptury vytesané do kamene si zájemci mohou prohlédnout v Muzeu kamenných soch, prvním svého druhu v zemi.

Na místě staré železniční stanice se dnes pořádá trh Dongdamen, největší noční trh v regionu se stovkami stánků, hlavním náměstí, rybníkem, a dokonce i vyhlídkovou věží.

Parky Beibin, Nanbin a Meilun, lemující pobřeží Tichého oceánu, nabízí prostor k relaxaci mezi palmami a zelení a překrásné východy slunce. Oblíbená plavci i milovníky slunění je pláž Chisingtan s nádhernými výhledy na oceán i restaurací specializující se na kávu z kozího mléka.

Severně od města se rozprostírá Národní park Taroko s překrásnými prameny a vodopády, dramatickými útesy a jeskyněmi a 19 kilometrů dlouhým kaňonem Taroko se strmými mramorovými stěnami. Sem návštěvníci míří především za prohlídkou svatyně Changchun, odkud vedou schody k jeskyním Kuanyin, kolem věže Taroko a Zvonice přes visutý most až k chrámu Changuang.

Hualien je rájem gurmánů, pro které má připravenu celou řadu rustikálních restaurací pod vedením původních taiwanských kmenů. Jídla se tady podávají způsobem vhodným ke sdílení s rodinou nebo přáteli a za ochutnávku stojí rýže podávaná v bambusovém stvolu, smažená dýně, pečené maso z divočáka, uzené kuře nebo třeba krab z místních vod.


Místa, která stojí za to vidět