Honolulu
Honolulu

Plavby v okolí

Honolulu / USA

V jihovýchodním cípu ostrova O´ahu se na břehu severního Tichého oceánu rozkládá Honolulu. Hlavní a největší město Havaje má asi 350 tisíc obyvatel.

Honolulu, v překladu „klidný přístav“, bylo už od 11. století osídleno polynéským obyvatelstvem. Roku 1794 tady jako první Evropané přistáli Britové a přístav se brzy stal oblíbenou zastávkou obchodních lodí na cestě mezi Severní Amerikou a Asií. Roku 1845 král Kamehameha III. do Honolulu přemístil hlavní město Havajského království, které tady navzdory pádu monarchie o téměř 50 let později už zůstalo. V prosinci 1941 se Honolulu zapsalo na mapu světa po útoku Japonska na americkou válečnou flotilu v nedaleké zátoce Pearl Harbour. Dnes do jednoho ze statisticky nejbezpečnějších amerických měst míří každý rok miliony turistů, kteří odsud vyrážejí prozkoumávat nejen O´ahu, ale i další havajské ostrovy.

Centru Honolulu dominuje 134 metrů vysoká budova Prvního havajského centra, sídla nejstarší banky Havaje, tradičním monumentem a symbolem města je ale podstatně nižší věž Aloha z roku 1926, z jejíhož vrcholu se otevírají nádherné výhledy na oceán.

Roku 1879 byl v renesančním stylu vystavěn palác Iolani. Bývalé sídlo králů a později vlády je dnes otevřené veřejnosti, stejně jako netradiční kostel Kawaiahao, vybudovaný z korálů už v roce 1842.

Biskupské muzeum, největší v Honolulu, nabízí rozsáhlou sbírku přírodních druhů i největší kolekci artefaktů na téma havajské a pacifické kultury na světě. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít návštěvu Honolulské ZOO a Akvária Waikiki, ti, kteří dávají přednost rostlinám, budou nadšení z překrásné botanické zahrady Foster, založené v roce 1853.

Umělecky založeným cestovatelům se bude líbit v Havajském státním uměleckém muzeu, které pořádá výstavy věnované jak místním, tak tradičním havajským autorům.

Události druhé světové války připomíná v Honolulu USS Arizona Memorial. Památník věnovaný 1 177 obětem nečekaného japonského útoku byl otevřen v roce 1962, je přístupný pouze na člunu a zájemci si tady mohou prohlédnout zčásti potopené pozůstatky americké válečné lodi.

Milovníci nákupů by si neměli nechat ujít návštěvu čtvrti Ala Moana, která je domovem největšího nákupního centra pod širým nebem na světě. Stejnojmenný park pak nabízí nádhernou, 800 metrů dlouhou písčitou pláž, vhodnou ke koupání.

Příznivci gastronomie a bujarého nočního života mohou zavítat do čtvrti Waikiki s hezkou pláží Kahanamoku s palmami, luxusními výškovými hotely a sopkou Diamond Head v pozadí. Svahy vulkánu jsou lemované sítí pěších tras, a kdo po nich vystoupá až na okraj kráteru, bude odměněn překrásnými výhledy do širokého okolí.

Místa, která stojí za to vidět

Bishop Museum – Nahlédněte do přírodního bohatství i fascinující kultury a tradic pacifických národů.

Kawaiahao Church – Obdivujte netradiční kostel, vystavěný roku 1842 ze 14 tisíc cihel z korálů, vytěžených z podmořských útesů Honolulu.

Iolani Palace – Navštivte majestátní palác bývalých panovníků a při procházce dobovými interiéry pronikněte do zajímavých dějin Havajského království.

USS Arizona Memorial – Prohlédněte si pozůstatky potopené americké válečné lodi a připomeňte si oběti japonského útoku na Pearl Harbour v roce 1941.

Foster Botanical Garden – Projděte se hezkými botanickými zahradami, domovem 4 tisíc druhů tropických rostlin.

Ala Moana Beach Park – Relaxujte a koupejte se na nádherné písčité pláži přímo v havajském hlavním městě.

Diamond Head – Kochejte se překrásnými výhledy na město a oceán z kráteru sopky, protkané pěšími treky i pozůstatky historického válečného opevnění.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Honolulu