Icy Strait Point (Aljaška)
Icy Strait Point (Aljaška)

Plavby v okolí

Icy Strait Point (Aljaška) / USA

Na ostrově Chichagof na západním pobřeží Aljašky se v těsné blízkosti vesničky Hoonah nachází Icy Strait Point. Turistická destinace, která dostala svůj název podle úžiny Icy Strait, v níž leží, je v soukromém vlastnictví společnosti Huna Totem Corporation. Tu vlastní asi 1350 původních aljašských obyvatel, mnozí z nich patří k lidu Tlingit.

Huna Totem Corporation byla založena v roce 1971, roku 1996 pak koupila dnešní Icy Strait Point, který byl výletním lodím poprvé otevřen v roce 2004. Do destinace dnes míří hlavně lodě Royal Caribbean International a její sesterské společnost Celebrity Cruises a turismus je významnou ekonomickou aktivitou oblasti.

Navzdory rostoucí popularitě si Icy Strait Point uchovává charakter místní vesnice i kulturní ráz. Městečko Hoonah, největší vesnice lidu Tlingit na světě, je od přístavu vzdálené asi 1,5 kilometru pěší chůze a je ideálním místem pro to dozvědět se podrobnosti o kultuře Tlingit a o tom, jak dnes její příslušníci žijí. Centrum lemují tradiční vyřezávané totemy a areál původní konzervárny Hoonah z počátku 20. století hostí muzeum, restauraci a obchody. Už při výstupu na pevninu mají hosté často možnost nahlédnout do kultury lidu Huna Tlingit a v nabídce jsou také divadelní představení, která se odehrávají uvnitř.

Alaska´s Wildest Kitchen zájemcům ukáže, jak důležité jsou pro kulturu Tlingit losos a rybolov obecně, a kdo chce, může se tady pod vedením zkušených místních naučit, jak správně ryby nafiletovat a udělat z nich skvělé burgery, pomazánky a další pochoutky.

Oblíbenou aktivitou návštěvníků Icy Strait Point je ZipRider, se svými 1 620 metry délky a 410 metry výšky jedna z nejdelších a nejvyšších zip line v Severní Americe. Kdo dává před adrenalinem přednost divoké přírodě, může se vypravit k nedaleké řece Spasski, kde je často možné spatřit pobřežní medvědy hnědé, kterých na ostrově žije víc než lidí. Výjimkou nejsou ani lachtani, orli bělohlaví a keporkaci či kosatky, pro které je blízká oblast Point Adolphus místem, kam vyrážejí za potravou. 

Hustý deštný les Tongass National Forest je domovem mnoha druhů divokých zvířat, která je tady možné pozorovat při některém z treků, a to jak samostatně, tak s průvodcem. Milovníci rybaření si přijdou na své při „lovecké“ výpravě do lososy překypující úžiny Icy Strait.

Všechny obchody v Icy Strait Point jsou vlastněné místními obyvateli a za to určitě stojí pořídit si některý z rukodělných výrobků nebo lokálně vyráběné zboží. Na místě nechybí ani celá řada kvalitních restaurací, kde je možné ochutnat některou z místních specialit – co třeba právě uloveného lososa nebo halibuta?

Místa, která stojí za to vidět

Hoonah – Projděte se největší vesnicí lidu Tlingit na světě, obdivujte krásně vyřezávané totemy i dřevěné domy, vystavěné tradiční technikou.

Spasski River – Vydejte se na „lov“ pobřežních hnědých medvědů, kterých na ostrově žije více než lidí.

Point Adolphus – Nenechte si ujít plavbu za pozorováním majestátních keporkaků a elegantních kosatek, pro které je oblast místem, kam vyrážejí za potravou.

Tongass National Forest – Ponořte se do překrásného deštného lesa plného původních rostlin i divokých zvířat.

Native Heritage Center Theatre – Pronikněte do kultury lidu Tlinglit při tradičním tanečním, pěveckém a vypravěčském vystoupení.

Cannery Museum – Zúčastněte se prohlídky bývalé konzervárny z počátku 20. století, proměněné v zajímavé muzeum, a vyzkoušejte si všechny fáze procesu včetně plnění nebo testování konzerv.

Glacier Bay National Park – Dopřejte si vyhlídkový let a z ptačí perspektivy obdivujte překrásnou přírodu – dramatická ledová pole, lesy, jezera a vodopády - nádherného národního parku.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Icy Strait Pointu