Proplutí Inside Passage (Aljaška)
Proplutí Inside Passage (Aljaška)

Plavby v okolí

Proplutí Inside Passage (Aljaška) / USA

Vnitřní pasáž (anglicky Inside Passage) se táhne od fjordu Puget u washingtonského Seattlu, prochází kolem pobřeží kanadské Britské Kolumbie a končí v Aljašském zálivu u jihovýchodních břehů nejsevernějšího amerického státu. Zahrnuje předlouhou linii pobřeží, přes tisíc ostrovů a tisíce překrásných zátok a zálivů, a tak není divu, že její proplutí je často považováno za jednu z nejscéničtějších výletních plaveb světa.

Proměnlivá scenérie – od nekonečného oceánu po úzké průplavy lemované strmými svahy, pokrytými hustým lesem – je pastvou pro oči a zajímavá města a městečka na pobřeží už jsou jen třešničkou na dortu.

Destinací, z nichž se na plavby Vnitřní pasáží vyráží, je hned několik, hosté výletních plaveb podél západního pobřeží Kanady a Aljašky se však mohou těšit na zastávky, při nichž budou obdivovat majestátní ledovce, navštíví vesnice původních obyvatel, nahlédnou do doby aljašské zlaté horečky nebo vyrazí na vyjížďku se psím spřežením.

Na ostrově Vancouver leží Victoria, hlavní město kanadské Britské Kolumbie. Malebné město nabízí pěknou koloniální architekturu – třeba netradiční zámek Craigdarroch z konce 19. století -, překrásné Butchartovy zahrady i prvotřídní restaurace. Pěkná je procházka podél přístavu, kde by bylo hříchem neochutnat místní vyhlášené „fish and chips“, rybu s hranolkami, či mořské plody, právě vytažené z moře.

Světové hlavní město lososa, Ketkichan, se může pochlubit nejen nádhernou scenérií v podhůří dramatických hor, ale také bohatou historií. Kdo chce nahlédnout do kultury a tradic původních obyvatel, neměl by si nechat ujít návštěvu Totemového parku nebo vesnice původních obyvatel Saxman, za procházku pak určitě stojí také hezké dřevěné domky historické části městečka s barevnými fasádami, skvělými restauracemi a příjemnými obchůdky.

Icy Strait Point se výletním lodím otevřel teprve před několika lety a atmosféra je tady dosud velmi poklidná a život plyne vlastním tempem. Do vesničky Hoonah je to z přístavu jen asi půl hodiny chůze a měl by ji podniknout každý, kdo se chce seznámit se způsobem života původních obyvatel Aljašky, lidem Tlingit. Zajímavé je moderní muzeum v bývalé konzervárně ryb, kdo dává přednost přírodě, měl by se zúčastnit oblíbené exkurze k řece Spasski: ostrov Chichagof obývá víc medvědů hnědých než lidí, a tak spatřit je tady je spíš pravidlem než výjimkou. Na nadšence do adrenalinu čeká v přístavu 1 620 metrů dlouhý ZipRider, jedna z nejdelších a nejvyšších zip line v Severní Americe.

Hlavním městem Aljašky není počtem obyvatel největší Anchorage, jak se mnozí domnívají, ale podstatně menší Juneau, z něhož nevedou žádné silnice. Ze svahů hory Roberts jsou nádherné výhledy na kanál Gastineu, komu se nechce jít pěšky, může se sem vyvézt lanovkou. Majestátní ledovec Mendenhall je pak možné obdivovat ze břehu, vyhlídkového člunu nebo přímo z vrtulníku.

To ve zlatokopeckém městečku Skagway je tím nejoblíbenějším dopravním prostředkem vlak. Jde po trase bývalých zlatokopů z konce 19. a počátku 20. století a vyhlídková jízda s dech beroucími výhledy vede až do Bílého průsmyku na území kanadského Yukonu. Samotné město je shlukem několika ulic lemovaných historickými domy s restauracemi, obchody a muzei. Kdo si ho chce prohlédnout opravdu stylově, může tak učinit v doprovodu „lehkých děv“ z bývalého nevěstince Red Dog Saloon.

Poslední úsek cesty Vnitřní pasáží proplouvají výletní lodě kolem majestátního ledovce Hubbard, největšího přílivového ledovce Severní Ameriky, kde mají jejich hosté často možnost sledovat jev zvaný „calving“, odlamování obrovských ker z čela ledovce.

Městečko Seward je nejen branou do vnitrozemí Aljašky, ale také do překrásného Národního parku Kenai Fjords: jeho nádhernou scenérii a přírodu je nejlepší obdivovat z vyhlídkového člunu – pozorování velryb (a dalších jedinečných obyvatel aljašských vod) je tady na denním pořádku.

Místa, která stojí za to vidět

Victoria – Obdivujte hezkou koloniální architekturu i nádherné zahrady hlavního města kanadské Britské Kolumbie.

Ketchikan – Navštivte Park totemů původního aljašského lidu i pěknou starou čtvrť s malebnými dřevěnými domky.

Icy Strait Point – Nahlédněte do života lidu Tlingit, projeďte se na jedné z nejdelších zip line Severní Ameriky a pak už vyrazte pozorovat medvědy hnědé.

Juneau – V hlavním městě Aljašky obdivujte nádherné výhledy z hory Roberts i úchvatný ledovce Mendenhall.

Skagway – Nasedněte na vlak a po stopách starých zlatokopů se vydejte na 20kilometrové stoupání do horského průsmyku za hranicí s kanadským Yukonem.

Hubbard Glacier – Nechte se uchvátit masou největšího přílivového ledovce Severní Ameriky a pozorujte obrovské kry, hlasitě se řítící do moře.

Seward – Vyrazte za pozorováním velryb i překrásnou scenérií Národního parku Kenai Fjords.


Plavby do Aljasky Inside Passage