Ketchikan (Aljaška)
Ketchikan (Aljaška)

Plavby v okolí

Ketchikan (Aljaška) / USA

Na nejjižnějším cípu Aljašky leží Ketchikan. Díky své poloze je považován za vstupní bránu do oblasti Inside Passage. I s pouhými 8000 obyvateli je pátým největším městem státu a je také oblíbenou zastávkou výletních lodí a turistů, kteří sem přijíždějí obdivovat neporušenou přírodu i zbytky původní indiánské kultury. Na území města se nachází největší soubor totemů na světě i velmi zajímavé kulturní centrum Totem Heritage Centre. Během návštěvy okolí Ketchikanu si ale nezapomeňte deštník nebo pláštěnku, jedná se totiž o jedno z nejdeštivějších míst na zemi.

 

Město i stejnojmenná řeka získaly jméno z jazyka původních indiánů kmene Tlingit. Jeho význam je nejasný, někdy se můžeme setkat s překladem znamenajícím „roztažená orlí křídla“. Oblast okolo řeky Ketchikan Creek dlouho sloužila místním indiánům jako letní rybářská osada. Vše se ale změnilo v 19. stol., kdy vypukla zlatá horečka na Klondiku. Samotné město Ketchikan bylo založeno v r. 1885 a záhy se stalo důležitým zásobovacím přístavem pro ziskuchtivé zlatokopy. Ve městě vzniklo veškeré zázemí včetně vykřičené čtvrti podél ulice Creek Street, která i dnes patří mezi hlavní turistické atrakce města. Po opadnutí zlaté horečky v 1. pol. 20. stol. se město začalo orientovat hlavně na dřevařský a konzervárenský průmysl a komerční rybolov, díky kterému získalo přezdívku „hlavní město lososů“. 

 

V posledních letech začíná dominovat i cestovní ruch. Ulice Ketchikanu jsou posety obchůdky s místními produkty, restauracemi a několika zajímavými muzei. Turisté z celého světa sem míří hlavně za nádhernou okolní krajinou, které vévodí přírodní park Misty Fjords National Monument nebo Tongass National Forest. Místní cestovní kanceláře nabízejí celou řadu lákavých výletů i turistických výprav, plavby na katamaránu a lety hydroplánem, odkud můžete pozorovat místní přírodu v celé své kráse. Dramatické útesy, ledové vodopády, fjordy i nádherná jezera jsou největším pokladem celé oblasti. Úžasným zážitkem je i procházka deštnými lesy s pozorováním zvěře či ptactva. Neměla by chybět ani návštěva některého z kulturních parků s totemy a stavbami připomínajícími indiánskou minulost.   

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Creek Street
  • Totem Heritage Centre
  • Misty Fjords National Monument
  • Mill Street

 

Vychutnejte si místní speciality…

Losos na všechny způsoby

Seafood chowder – hustá smetanová polévka s mořskými plody, lososem atd. 

Reindeer Dog – hot dog s klobásou ze sobího masa

Muktuk – kus zmraženého velrybího masa podávaného za syrova

Eskimo ice cream – zmrzlina z tradičních surovin – lesní ovoce, tulení olej, sníh, sobí tuk

White crabs – vaření bílí kraby

Birch syrup – březový sirup (aljašská varianta javorového sirupu)

Fireweed honey – med z vrbovky úzkolisté

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Ketchikanu