X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Ashdod (Jeruzalém)
Ashdod (Jeruzalém)

Plavby v okolí

Ashdod (Jeruzalém) / Izrael

Ve středu západního pobřeží Izraele se na břehu Středozemního moře rozkládá Ašdod. Největší přístav a šesté největší město země má asi 220 tisíc obyvatel.

Osídlení dnešního Ašdodu spadá do doby Kanánské kultury, do 17. století před naším letopočtem, v následujících staletích a tisíciletích bylo město postupně obydleno Pelištejci, Izraelity, Řeky, Římany, Byzantinci, Araby, křižáky a nakonec také osmanskými Turky. Moderní Ašdod byl založen v roce 1956 a dnes je branou do 70 kilometrů vzdáleného Jeruzaléma. Svaté město tří náboženství – islámu, křesťanství a judaismu – je považováno za jedno z nejstarších na světě: jeho historie se datuje až od 4. tisíciletí před naším letopočtem. Od té doby byl Jeruzalém nespočetněkrát napaden a hned dvakrát zničen, od roku 1967 je pod kontrolou Izraele, dodnes ale zůstává bodem sváru. Město je velmi oblíbeným cílem turistů, kteří sem míří především za úchvatnými historickými památkami.

Moderní Ašdod nabízí pěkné Středomořské pláže i zajímavá muzea. Muzeum pelištejské kultury je jediným svého druhu na světě a neměl by si ho nechat ujít nikdo, kdo se zajímá o fascinující historii této oblasti, za návštěvu pak určitě stojí také Ašdodské muzeum umění s 12 galeriemi a 2 výstavními sály.

Většina hostů výletních lodí se ale v Ašdodu dlouho nezdrží a míří odsud rovnou do Jeruzaléma, jehož dominantou je Staré město, zapsané pro svou nevyčíslitelnou hodnotu na seznam UNESCO. Na Chrámové hoře, vrcholu s nadmořskou výškou 743 metrů, se k nebi vypínají ty nejposvátnější stavby Jeruzaléma: Skalní dóm z druhé poloviny 7. století, mešita al-Aksá, schopná pojmout až 5 tisíc věřících, a také proslulá Zeď nářků, pozůstatek západní části vnější hradby Starého města. Chrám Božího hrobu je už od 4. století důležitým poutním místem křesťanů a za to rozhodně stojí také překrásné výhledy z Olivetské hory.

Kdo chce do jedinečné minulosti prastarého města proniknout ještě hlouběji, může zavítat do Rockefellerova archeologického muzea, založeného už roku 1938, nebo Izraelského muzea s rozsáhlou sbírkou archeologických artefaktů i izraelského a evropského umění.

Nejen rodinám s dětmi se bude líbit v Jeruzalémské biblické zoo, milovníky pěší turistiky pak potěší 38 kilometrů dlouhý Jeruzalémský trail, spojující řadu kulturních památek a národních parků v okolí města.

Návštěva Jeruzaléma (a Izraele) by nebyla kompletní bez ochutnávky čerstvého bílého chleba, humusu, cizrnové pomazánky s česnekem, bylinkami a citronovou šťávou, a samozřejmě přesladké halvy nebo baklavy s ořechy a medem.

Komu zbude čas, může z Ašdodu vyrazit do 50 kilometrů vzdáleného Tel Avivu, proslulého svými muzei, jedinečnou architekturou Bauhausu a také bujarým nočním životem.

Místa, která stojí za to vidět

  • Corinne Mamane Museum of Philistine Culture – Nahlédněte do fascinující kultury pelištejského lidu, sídlícího na území dnešního Izraele už tisíc let před naším letopočtem.
  • Temple Mount – Nechte se okouzlit zlatou kupolí Skalního dómu, prastarou mešitou al-Aksá i posvátnou Zdí nářků Starého jeruzalémského města, zapsaného na seznam UNESCO.
  • Israel Museum – Prohlédněte si rozsáhlé archeologické sbírky i vzácná umělecká díla jednoho z nejnavštěvovanějších muzeí Izraele.
  • Jerusalem Trail – Protáhněte si nohy na 38 kilometrů dlouhém pěším treku, spojujícím ty nejvýznamnější kulturní památky i národní parky v okolí Jeruzaléma.
  • Jerusalem Biblical Zoo – Nenechte si ujít návštěvu moderní zoo s desítkami druhů zvířat z Izraele i afrického kontinentu.
  • Mount of Olives – Užijte si překrásné výhledy z 826 metrů vysokého horského hřebene, vypínajícího se nad Jeruzalémem.
  • Tel Aviv – Vyrazte za nočním životem moderního města na pobřeží Středozemního moře.

Místa, která stojí za to vidět