X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Haifa

Haifa / Izrael

Na severozápadním pobřeží Izraele nedaleko od hranic s Libanonem leží na břehu Středozemního moře Haifa. Město v ústí řeky Kishon má asi 280 tisíc obyvatel, a je tak po Jeruzalému a Tel Avivu třetím největším v zemi.

Historie města ve svazích hory Karmel se píše až do doby před 3 tisíci lety, kdy tady byl v pozdní době bronzové založen malý přístav. Ve vládě Haify se v průběhu staletí a tisíciletí vystřídali Izraelité, Féničané, Peršané, ale také Římané, Byzantinci, Osmané a nakonec Britové. V roce 1948 se město stalo součástí nezávislého Izraele a dnes je důležitým námořním přístavem i oblíbenou zastávkou výletních lodí na plavbách na Blízký východ.

Symbolem Haify je Světové centrum Bahá´i, zapsané na seznam UNESCO. V jeho středu stojí nádherná svatyně Bába, zakladatele náboženství bahaismu, zasazená v překrásných terasovitých zahradách.

Německá kolonie, rozkládající se pod zahradami, dodnes připomíná dobu druhé poloviny 19. století, kdy se v Haifě usadili němečtí templeři a významným způsobem se zasloužili o rozvoj a modernizaci města. Hezké domy z této doby hostí zajímavé obchody, pěkné galerie a kvalitní restaurace a čtvrť je také centrem nočního života.

Haifa nabízí více než desítku muzeí, mezi ta nejoblíbenější patří Izraelské národní muzeum vědy, technologie a vesmíru či muzeum umění, které kromě sbírky moderních a klasických děl seznamuje také s historií města. Nejen rodinám s dětmi se bude líbit v haifské ZOO, kde si mohou prohlédnout například syrské hnědé medvědy, v Izraeli již vyhynulé.

Národní park pohoří Karmel je protkán řadou pěších tras, kde si na své přijdou milovníci aktivního trávení času i ti, kteří se chtějí seznámit s místní přírodou: zahlédnout tady mohou divoké vepře, zlaté šakaly, sovy nebo chameleony.

Ve svazích hory Karmel stojí klášter Stella Maris, jehož historie sahá až do roku 1631. Dnešní stavba pochází z roku 1836 a jejím centrem je kostel s nádhernými malbami na motivy biblických příběhů a oltářem nad malou jeskyní. Jen co by kamenem dohodil odtud, se pak nachází jeskyně, kde prý kdysi našel přístřeší prorok Elijáš.

Zájemci o umění by si neměli nechat ujít návštěvu kolonie Ein Hod jižně od města: mezi olivovníky s nádhernými výhledy na Středozemní moře tady najdou desítky otevřených studií a expozic sochařů, malířů a hudebníků.

Haifa je branou ke Galilejskému jezeru a místům známým z Bible, ale i do okouzlujícího křižáckého města Akko, ležícího jen půl hodiny jízdy na sever. Kdo si chce odpočinout od památek, může pak vyrazit na celkem 5 kilometrů překrásných písčitých pláží.

Haifské restaurace jsou proslulé v celé zemi a nabízí celou řadu izraelských i mezinárodních specialit: za ochutnávku určitě stojí cizrnové placky (nebo kuličky) falafel s koriandrem, chilli a dalším kořením. Klasikou je výtečný hummus a na závěr přesladký dezert baklava.


Plavby do Haify