X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Kotor

Kotor / Černá Hora

Kotor je město a přístav v jihozápadní části Černé Hory. Rozkládá se v malebném místě – na samém konci Boky Kotorské, hlubokého zálivu na pobřeží Jaderského moře a nejjižnějšího evropského „fjordu“. Zároveň se nad ním vypíná horský masiv Lovćen, jehož výška přesahuje 1700 m. n. m. Kotor je jedním z nejlépe zachovaných středověkých měst v jihovýchodní Evropě s bohatstvím historických budov. Jeho výjimečná historická hodnota mu vynesla zapsání na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1979.

Prvotní osadu v Boce Kotorské založili pravděpodobně staří Řekové, ale první zmínky o Kotoru jako takovém pocházejí až ze 7. století, kdy byl důležitou pevností Byzantské říše. V 15. století se města na dlouhých 300 let zmocnili Benátčané a v té době se Kotor proměnil v důležitou obchodní stanici a přístav. Zároveň byl městem umění a kultury, jelikož zde existovala významná umělecká škola a velmi cenění byli i zdejší zlatníci. Kotor byl také velice pokrokový v oblasti zdravotnictví a péče o občany. Stejně jako v republice Ragusa (dnešní Dubrovník) zde existoval lazaret, sirotčinec, hygienická stanice i invalidovna. Benátská republika zanikla během Napoleonových výbojů a Boka Kotorská tak krátce padla do rukou Francouzů. Po porážce Napoleona se stala součástí Rakouska-Uherska, kam patřila až do r. 1918. Do téhož roku zde také existovala druhá nejdůležitější základna rakousko-uherského válečného námořnictva (po Pule). Poté se stala součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, pozdější Jugoslávie. Po druhé sv. válce se opět v rámci Jugoslávie stala součástí republiky Černá Hora, která je od r. 2006 nezávislým státem.     

Staré město ve tvaru trojúhelníku je obklopené středověkými hradbami o délce bezmála 4,5 km, které ho spojují s pevností sv. Jana ležící na strmém kopci. Kotor si udržel svůj typický středověký ráz s úzkými uličkami a kamennými domy. V samotném centru se nachází náměstí Zbraní s několika zajímavými budovami a hodinovou věží. Dominantou Kotoru je románská katedrála sv. Tryfóna, který je patronem města. Kotor byl těžce poškozen během zemětřesení v r. 1979, ale i za podpory UNESCO se podařilo opravit veškeré důležité stavby, takže dnes můžete město opět obdivovat v jeho původní kráse.    

Místa, která stojí za to vidět:

- pevnost sv. Jana

- celkový pohled na Boku Kotorskou

- katedrála sv. Tryfóna

- palác Benátského místodržícího

- kostel sv. Lukáše

 

Vychutnejte si místní speciality...
Skorup – druh mazlavého sýra z kyselého mléka
Kačamak – něco na způsob polenty se sýrem
Raštan – jižní druh kapusty zapečený s uzeným skopovým nebo jehněčím masem

* U Skadarského jezera si objednejte vyuzeného kapra a k němu si dejte např. některé z domácích kvalitních vín, červený „Vranac“ nebo bílý „Krstač“.

* Na pobřeží určitě ochutnejte některou z místních středomořských specialit servírovanou s olivami a bílým vínem.

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Kotoru