Safaga / Egypt

Ve středu východního pobřeží Egypta se na břehu Rudého moře rozkládá Safaga, brána k úchvatným starověkým egyptským památkám údolí Nilu.

Přístavní město bylo založeno ve 3. století před naším letopočtem pod názvem Philotera a po mnoho století bylo centrem obchodu. Dnes v jeho ekonomice hraje důležitou roli export fosfátu, který se v oblasti těží, ale také turismus: Safaga je jedním z nejdůležitějších terapeutických turistických středisek na břehu Rudého moře, oblíbenou destinací windsurfistů a potápěčů a také výchozím bodem pro exkurze do Luxoru.

Okolí města nabízí překrásné písčité pláže, které ocení nejen příznivci opalování, ale díky stálému větru také milovníci windsurfingu. Rudé moře je známé svojí vysokou salinitou a výskytem minerálů s blahodárnými účinky na kůži a je také skvělou destinací pro ty, kteří rádi objevují život fascinujícího korálového útesu pod tyrkysovou hladinou. Mezi oblíbené potápěčské destinace patří Abu Kafan, Panorama nebo Middle Reef s korálovými zahradami, často považovanými za jedny z nejkrásnějších v celém Rudém moři. Kdo touží po něčem netradičním, může vyrazit na ponor k vraku Salam Express, trajektu potopenému v roce 1991.

Samotný přístav toho o moc víc nenabízí, a tak většina návštěvníků míří rovnou do vnitrozemí, kde na ně na břehu Nilu čeká úchvatný komplex chrámů a hrobek, představujících ty nejlepší příklady starověké egyptské architektury a designu.

Už ve 14. století před naším letopočtem byl vystavěn Karnak, největší kdy vybudovaný chrámový komplex, zasvěceným bohu Amonovi, s řadou svatyní a soch, ohromnou sfingou a dech beroucím Velkým nádvořím se 134 mohutnými sloupy. Teprve v roce 2015 se pak veřejnosti po rozsáhlém průzkumu a rekonstrukci otevřela část chrámu Hatšepsut, posmrtného chrámu jedné z mála žen-faraonek, které vládly Egyptu.

V Údolí králů si zájemci mohou prohlédnout do útesů vytesané hrobky s pestrými hieroglyfickými nápisy a překrásnými nástěnnými malbami, znázorňujícími život egyptských faraonů. Mezi hrobkami, starými až 3 500 let, je pak také místo posledního odpočinku známého faraona Tutanchamona, odkryté v roce 1922. Více než 100 hrobek manželek faraonů pak na návštěvníky čeká v Údolí královen. Tou nejznámější je pravděpodobně hrobka Nefertiti s krásně barevnými reliéfy na stěnách.

Asi hodinu jízdy severně od Safagy se rozkládá Hurghada, rezortní město s pěknými plážemi vhodnými k odpočinku i windsurfingu. Kromě skvělého potápění jsou tady v nabídce také pouštní safari na hřbetech velbloudů nebo na palubě džípu.  

Mezi speciality, které se v oblasti vyplatí ochutnat, patří fuul, dušené fazole s čočkou, oblíbené hlavně na snídani, pečený holub, kebab nebo známý hummus, dip z cizrny se sezamovou pastou.

Místa, která stojí za to vidět

Luxor Temple – Prohlédněte si majestátní Thébský chrám, vystavěný už ve 14. století před naším letopočtem.

Valley of the Kings – Obdivujte místo posledního odpočinku nejvýznamnějších egyptských faraonů i skvěle dochovanou hrobku krále Tutanchamona.

Karnak Temple – Nenechte si ujít jeden z největších chrámových komplexů světa s rozlehlým Velkým nádvořím se 134 obřími sloupy.

Hatshepsut Temple – Prohlédněte si nádherně zrekonstruovaný posmrtný chrám jedné z mála žen-faraonek, které vládly Egyptu.

Valley of the Queens – Nechte se uchvátit překrásnými nástěnnými reliéfy hrobky královny Nefertiti a dalších manželek faraonů.

Middle Reef – Objevujte fascinující život pod tyrkysovou hladinou a úchvatné korálové zahrady, považované za nejkrásnější v Rudém moři.

Hurghada – Vyrazte na hřbetě velblouda nebo na palubě džípu na pouštní safari a zažijte neobyčejnou krajinu jednoho z nejsušších míst na zemi.


Plavby do Safagy

Jihoafrická republika, Reunion, Mauricius, Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko, Itálie z Durbanu na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Jihoafrická republika, Reunion, Mauricius, Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko, Itálie
Nalodění: Durban, Jihoafrická republika
Vylodění: Neapol, Itálie
Trvání: 22 nocí