X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Alghero

Plavby v okolí

Alghero / Itálie

Na severozápadním pobřeží druhého největšího ostrova Středozemního moře, Sardinie, leží Alghero. Italské město v provincii Sassari má asi 45 tisíc obyvatel.

Oblast dnešního Alghera byla osídlena už odpradávna, v 8. století před naším letopočtem sem dorazili Féničané. Vzhledem ke své strategické poloze bylo město na počátku 12. století opevněno a vzkvétalo. Bombardování za druhé světové války zanechalo historické centrum silně poškozené, město se ale rychle vzpamatovalo a dnes patří k jedněm z vůbec nejnavštěvovanějších v celé Itálii.

Alghero je obehnáno hezkými středověkými hradbami, jejichž počátky spadají až do 13. století, současná podoba se 7 věžemi a 3 pevnostmi pak pochází ze století 16. Staré město se může pochlubit pěknými dlážděnými uličkami, lemovanými hezkými butiky, restauracemi a bary i stavbami v katalánsko-gotickém stylu. Patří mezi ně například krásná katedrála z 16. – 18. století s impozantní zvonicí. Kostel svatého Františka byl vystavěn už ve 14. století, kostel svatého Michala se pyšní překrásnou, kachlemi obkládanou kupolí.

Anghelu Ruju se datuje do pozdního neolitu v době 3200-2800 před naším letopočtem, a je tak největší nekropolí před-nuragské kultury. Návštěvníci si tady mohou prohlédnout řadu do skal vytesaných hrobek včetně rytin znázorňujících býčí hlavy. Další pohřebiště se nachází na vrcholku Santu Pedru a milovníci dávných dějin by si určitě neměli nechat ujít ani pozůstatky římské vily v nuragské vesnici Santa Imbenia nebo archeologické naleziště Palmavera.

V 19. století byla objevena obrovská jeskyně, nazvaná Neptunovo grotto. Několik stovek z jejích asi 4 kilometrů délky je přístupných veřejnosti, která tady může obdivovat stalaktitové a stalagmitové formace i 120 metrů dlouhé jezero se slanou vodou.

Alghero je zasazeno v nádherné krajině zátok, pláží a přírodních parků. Populární destinací je mys Caccia s hezkým majákem, pod vodou u něj leží celá řada podmořských jeskyní, ráj potápěčů.

Červené korály z Alghera patří mezi ty nejhezčí nejen ve Středozemí, ale také na světě a jsou známé svojí vysokou kvalitou a nádhernou rubínovou barvou. Seznámit se s jejich charakterem, získáváním a zpracováním je možné v zajímavém muzeu s řadou názorných příkladů.

Přímo ve městě leží Maria Pia, několik kilometrů dlouhá písčitá pláž s pozvolným přístupem do hezky čistého moře. Rodinami s dětmi je oblíbená také pláž Le Bombarde, považovaná za jednu z nejlepších v celé Itálii.

Kuchyně Alghera je směsicí katalánské a sardinské gastronomie a místní humři jsou ceněni jako nejchutnější na světě. Vnitrozemí je poseté vinicemi, které dávají jedno z nejaromatičtějších vín z celé Sardinie, které by určitě bylo chybou neochutnat.

Místa, která stojí za to vidět

Old Town – Projděte se hezkými dlážděnými uličkami Starého města, lemované hezkými stavbami v katalánsko-gotickém stylu.

Chiesa di San Francesco – Obdivujte nejkrásnější kostel Alghera s 22 sloupy, podpírajícími nádherné oblouky, vystavěný už ve 14. století.

Capo Caccia – Kochejte se úchvatnými výhledy od romantického majáku a pak už se ponořte pod hladinu a prozkoumejte podmořské jeskyně.  

Museo del Corallo di Alghero – Seznamte se s původem, sběrem i zpracováním červených algherských korálů, považovaných za jedny z nejkrásnější a nejkvalitnější na světě.

Anghelu Ruju – Nahlédněte do doby před tisícovkami let, kdy vzniklo rozsáhlé pohřebiště vytesané do skal.

Le Bombarde – Relaxujte na překrásné písčité pláži s pozvolným vstupem do vody, kde se bude líbit nejen rodinám s dětmi.

Grotta di Nettuno – Nasedněte na člun a vyrazte na prohlídku úchvatné jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou.