Katánie

Plavby v okolí

Katánie / Itálie

Na východním pobřeží italské Sicílie leží na břehu Jónského moře Katánie. Přístavní město a jedno z největších v celé Itálii 320 tisíc obyvatel.

Katánie byla coby řecká kolonie založena v 8. Století před naším letopočtem, ve 3. Století se stala jedním z prvních sicilských měst, jež spadla pod nadvládu Říma. Ve 14. Století, v době renesance, bylo město jedním z nejdůležitějších kulturních, uměleckých a politických center Itálie, v průběhu svých dějin bylo však několikrát zničeno katastrofickými zemětřeseními a sopečnými erupcemi. Za druhé světové války bylo město bombardování spojenci, dnes je vyhledávané pro svou cennou architekturu, kulturní bohatství a výbornou kuchyni.  

Katánie je úchvatnou směsicí historické architektury napříč staletími. Staré centrum města je jedním z nejrozsáhlejších příkladů barokní architektury v Itálii a pro svůj význam bylo zapsáno na seznam UNESCO. Symbolem města je výstřední kašna u Liotru, nazývaná také Fontana dell´Elefante, pocházející z roku 1736. Nachází se na centrálním náměstí Piazza del Duomo spolu s překrásnou katedrálou z let 1070-1093, přestavěnou po ničivém zemětřesení z konce 17. století.

Via Etna lemovaná bary, restauracemi a obchody.

V rámci Archeologického parku Katánie si návštěvníci mohou prohlédnout pozůstatky klasických staveb z rané historie města: řecko-římského divadla a amfiteátru z 2. století nebo římského akvaduktu či řady termálních lázní.

 Ze 13. století pochází hezky dochovaný hrad Castello Ursino, který je dnes domovem muzea s širokou sbírkou artefaktů a uměleckých předmětů, reprezentující zajímavou historii Sicílie. Zájemci o poznání mohou navštívit také Katánské muzeum mineralogie, paleontologie a vulkanologie.  

Město leží u paty Etny, nejvyššího vrcholu Sicílie a nejvyšší aktivní sopky Evropy. Výstup na její vrchol je jednou z nejoblíbenějších aktivit při návštěvě města a odměnou za něj jsou úchvatné panoramatické výhledy.

(Nejen) rodiny s dětmi mohou zavítat do Etnalandu, největšího tematického zábavního parku v jižní Itálii jen 12 kilometrů od centra města.

Gastronomie Katánie je jedinečná, silně ovlivněná sicilskou kuchyní. Mezi místní speciality patří pasta alla Norma, penne s rajčatovou omáčkou, lilkem a slanou ricottou, arancini, rýžové krokety se šafránem plněné masovou omáčkou, uzeným lososem nebo houbami nebo koňské maso. Oblíbeným dezertem je ochucený sorbet, granita.


Plavby z


Plavby do

Itálie, Malta, Španělsko, Francie z Neapole na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Itálie, Malta, Španělsko, Francie
Nalodění: Neapol, Itálie
Vylodění: Savona, Itálie
Trvání: 6 nocí

Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Řecko, Itálie z Dubaje na lodi Costa Diadema

Loď: Costa Diadema
Trasa: Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Řecko, Itálie
Nalodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Civitavecchia, Itálie
Trvání: 21 nocí