Katánie
Katánie

Plavby v okolí

Katánie / Itálie

Na východním pobřeží italské Sicílie leží na břehu Jónského moře Katánie. Přístavní město a jedno z největších v celé Itálii 320 tisíc obyvatel.

Katánie byla coby řecká kolonie založena v 8. Století před naším letopočtem, ve 3. Století se stala jedním z prvních sicilských měst, jež spadla pod nadvládu Říma. Ve 14. Století, v době renesance, bylo město jedním z nejdůležitějších kulturních, uměleckých a politických center Itálie, v průběhu svých dějin bylo však několikrát zničeno katastrofickými zemětřeseními a sopečnými erupcemi. Za druhé světové války bylo město bombardování spojenci, dnes je vyhledávané pro svou cennou architekturu, kulturní bohatství a výbornou kuchyni.  

Katánie je úchvatnou směsicí historické architektury napříč staletími. Staré centrum města je jedním z nejrozsáhlejších příkladů barokní architektury v Itálii a pro svůj význam bylo zapsáno na seznam UNESCO. Symbolem města je výstřední kašna u Liotru, nazývaná také Fontana dell´Elefante, pocházející z roku 1736. Nachází se na centrálním náměstí Piazza del Duomo spolu s překrásnou katedrálou z let 1070-1093, přestavěnou po ničivém zemětřesení z konce 17. století.

Via Etna lemovaná bary, restauracemi a obchody.

V rámci Archeologického parku Katánie si návštěvníci mohou prohlédnout pozůstatky klasických staveb z rané historie města: řecko-římského divadla a amfiteátru z 2. století nebo římského akvaduktu či řady termálních lázní.

 Ze 13. století pochází hezky dochovaný hrad Castello Ursino, který je dnes domovem muzea s širokou sbírkou artefaktů a uměleckých předmětů, reprezentující zajímavou historii Sicílie. Zájemci o poznání mohou navštívit také Katánské muzeum mineralogie, paleontologie a vulkanologie.  

Město leží u paty Etny, nejvyššího vrcholu Sicílie a nejvyšší aktivní sopky Evropy. Výstup na její vrchol je jednou z nejoblíbenějších aktivit při návštěvě města a odměnou za něj jsou úchvatné panoramatické výhledy.

(Nejen) rodiny s dětmi mohou zavítat do Etnalandu, největšího tematického zábavního parku v jižní Itálii jen 12 kilometrů od centra města.

Gastronomie Katánie je jedinečná, silně ovlivněná sicilskou kuchyní. Mezi místní speciality patří pasta alla Norma, penne s rajčatovou omáčkou, lilkem a slanou ricottou, arancini, rýžové krokety se šafránem plněné masovou omáčkou, uzeným lososem nebo houbami nebo koňské maso. Oblíbeným dezertem je ochucený sorbet, granita.

Místa, která stojí za to vidět

Piazza Duomo – Obdivujte výstřední Sloní kašnu i nádherně zdobenou katedrálu přestavěnou po ničivém zemětřesení na konci 17. Století.

Parco Archeologico Greco-Romano di Catania – Nahlédněte do rané historie města při prohlídce pozůstatků řecko-římských staveb z počátku letopočtu.

Castello Ursino – Navštivte dobře dochovaný hrad ze 13. Století a muzeum se zajímavou sbírkou klasických soch a cenných mozaik.

Giardino Bellini  - Relaxujte v překrásné zahradě z roku 1883 a za jasného dne obdivujte do nebe se tyčící Etnu.

Monte Etna – Protáhněte si nohy při výstupu na nejvyšší aktivní sopku Evropy a užijte si překrásné panoramatické výhledy.

A' Piscaria Mercato del Pesce – Nasajte tu pravou atmosféru přístavního města na rušném trhu s těmi nejčerstvějšími rybami a mořskými plody.

Etnaland – Užijte si spoustu legrace v tematickém vodním parku s nespočtem atrakcí pro celou rodinu.


Plavby do Katánie