Messina
Messina

Plavby v okolí

Messina / Itálie

Sicílie je největším středomořským ostrovem. Leží mezi Evropou a Afrikou a po staletí byla místem, kde se střetávaly jak mocenské zájmy, tak i všechny středomořské kultury. Na tváři ostrova se významně podepsali Řekové, Římané, Arabové, Normané a španělští Aragonové. Ti všichni, včetně mnoha dalších, zde vytvořili zcela jedinečný mix architektonických stylů i kulturních tradic.

 

Messina je se svými 250 tisíci obyvateli jedním z hlavních center Jónského pobřeží. Leží téměř na špici stejnojmenné úžiny, která ostrov Sicílie odděluje od italské pevniny. Osada se na strategické spojnici mezi Tyrhénským a Středozemním mořem vyvíjela už od svého založení řeckými kolonisty v 8. stol. př. n. l. a velice brzy se rozrostla v město pojmenované Zanklé. Jako přístav i obchodní stanice pak prosperovalo po celá staletí. V 18. stol. bylo dokonce oblíbeným letoviskem, kde si šlechta stavěla honosná barokní sídla s výhledem na Messinskou úžinu. Město ovšem leží v tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení jsou zde častým jevem. To nejtragičtější v r. 1908 vyvolalo přílivovou vlnu, která téměř vymazala Messinu z mapy, a jen ve městě jí padlo za oběť asi 80 tisíc lidí. A co neudělalo zemětřesení, dokonala 2. sv. válka. V r. 1943 během masivního bombardování Spojenci zahynuly další tisíce lidí. Z toho důvodu zde nenalezneme mnoho historických památek a Messina je tak spíše výchozím bodem pro poznávání okolí.

 

Největší atrakcí je bezesporu Etna, nejvyšší činná sopka Evropy. Výstup na stratovulkán s výškou přes 3300 metrů nabízí zcela jedinečný zážitek. Turistické autobusy nejčastěji míří do horské stanice Rifugio Sapienza. Ta slouží v zimě jako lyžařské středisko, takže odtud vede i kabinová lanovka až téměř na vrchol. Při dobrém počasí uvidíte téměř celou Sicílii a dohlédnete i na italskou pevninu.            

 

Nedaleko Messiny se nachází známé turistické centrum Taormina, která je považována za perlu Sicílie. Městečko plné obchodů a restaurací je zařezané ve svazích pohoří Peloritani, nabízí vedle zachovalého řeckého divadla a malebných uliček i krásný výhled na masiv Etny. 

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Messina – Piazza Duomo

- Etna

- Taormina – řecké divadlo

- Taormina – Piazza IX. Aprile

 

Vychutnejte si místní speciality…

- Caciocavallo – výrazný štiplavý sýr

- Sarde a beccafico alla Palermitana – šproty nadívané ančovičkami, piniovými oříšky a rozinkami 

- Cassata – sladké dortíčky plněné ricottou a kandovaným ovocem

- Cannoli – trubičky plněné sladkou ricottou a kousky čokolády

- Vino de mandorla – mandlové víno

- vína pěstovaná na svazích Etny

- Fuoco dell´Etna – silný červený destilát

- sicilská čokoláda


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Messiny

Španělsko, Itálie, Turecko, Řecko z Barcelony na lodi Celebrity Infinity

Loď: Celebrity Infinity
Trasa: Španělsko, Itálie, Turecko, Řecko
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Pireus (Athény), Řecko
Trvání: 8 nocí