Syrakusy
Syrakusy

Plavby v okolí

Syrakusy / Itálie

Na východním pobřeží italské Sicílie leží ve stejnojmenném zálivu na břehu Jónského moře Syrakusy. Hlavní město provincie stejného jména má asi 120 tisíc obyvatel.

 

Syrakusy byly založeny starověkými Korinťany, záhy se staly mocným městským státem a v 5. století před naším letopočtem se svojí velikostí dokonce rovnaly Athénám. V následujících staletích bylo město součástí Římské a Byzantské říše, v polovině 16. a na konci 17. století bylo ale poničeno silnými zemětřeseními, která navždy změnila jeho původní vzhled a dala mu jeho současnou podobu ve stylu sicilského baroka. Syrakusy hrály důležitou roli v sicilské revoluci o nezávislost v roce 1848 a po sjednocení Itálie roku 1865 se staly hlavním městem provincie. Za druhé světové války byly bombardovány, dnes jsou pro svoji bohatou řeckou historii, kulturu a architekturu oblíbenou destinací výletních lodí.

 

Město se může pochlubit řadou pozůstatků starověkých staveb, díky nimž bylo zapsáno na seznam UNESCO. Velká část z nich je soustředěna v historickém centru, rozloženém na ostrově Ortigia. Příznivcům starověkého stavebnictví se budou líbit římský amfiteátr nebo jedno z vůbec největších řeckých divadel Archeologického parku Neapolis. Nejen rodiny s dětmi si pak užijí spoustu zábavy ve skvělém interaktivním muzeu zasvěceném renesančnímu géniovi Leonardu da Vincimu a významnému řeckému matematikovi Archimédovi, který se tady ve 3. století před naším letopočtem narodil.

 

Už v 7. století byla na místě Athénina chrámu z doby před naším letopočtem vystavěna syrakuská katedrála s překrásným interiérem, kombinujícím prastaré základy s pozdějšími barokními detaily. Příkladem vojenské architektury je mohutná citadela Maniace z let 1232-40 s nádhernými výhledy na moře a za prohlídku určitě stojí také nejstarší židovské rituální lázně, po staletí ztracené v podzemí a náhodou znovuobjevené až na konci 20. století.

 

Kdo chce do fascinující historie oblasti nahlédnout ještě hlouběji, může zavítat do Regionálního archeologického muzea Paola Orsiho s širokou sbírkou terakotových artefaktů, římských portrétů či scén ze Starého zákona, vytesaných do mramoru.

 

Asi 50 kilometrů severozápadně od Syrakus se rozkládá Pantalica, na seznam UNESCO zapsaná starověká nekropole se skalními hrobkami. Milovníci přírody by si pak neměli nechat ujít projížďku na člunu a pozorování ptáků v oblasti mokřadů Fiume Ciane západně od města, pěší turisté procházku nádhernou přírodní rezervací Cavagrande del Cassibile, ležící asi 45 minut jízdy na západ.

 

Kdo chce Syrakusy (a Sicílii) poznat z gastronomické perspektivy, měl by ochutnat caponatu, salát ze smaženého sicilského lilku s kapary, piniovými oříšky, rozinkami a sladkokyselou omáčkou, arancini, smažené rýžové koule plněné masem nebo zeleninou, nebo cannoli, výtečný dezert se slazenou ricottou, zapitý osvěžující ledovou granitou.

 

Místa, která stojí za to vidět

  • Archeological Park Neapolis – Obdivujte tisíce let staré pozůstatky římského divadla nebo jednoho z největších řeckých divadel.
  • Cathedral of Syracuse – Nechte se okouzlit překrásným interiérem katedrály, vystavěné v 7. století na místě prastarého Athénina chrámu.
  • Maniace Castle – Kochejte se překrásnými výhledy z mohutné citadely v samém cípu ostrova Ortigia.
  • Cavagrande del Cassibile Nature Reserve – Vyrazte na pěší trek úžasnou krajinou kaňonu řeky Cassibile.
  • Museum of Leonardo Da Vinci and Archimedes of Syracuse – Rozšiřte si obzory ve skvělém interaktivním muzeu.
  • Mikveh – Sestupte pod zem a prohlédněte si nejstarší židovské rituální lázně, znovuobjevené na konci 20. století.
  • Necropolis of Pantalica – Nenechte si ujít jedinečné hrobky vytesané do skal před více než 3 tisíci lety.

Plavby do Syrakusu

Řecko, Malta, Itálie z Pirea na lodi MSC Orchestra

Loď: MSC Orchestra
Trasa: Řecko, Malta, Itálie
Nalodění: Pireus (Athény), Řecko
Vylodění: Janov, Itálie
Trvání: 8 nocí