X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Xlendi (Gozo)

Plavby v okolí

Xlendi (Gozo) / Malta

Na jihozápadním pobřeží ostrova Gozo se na břehu Středozemního moře nachází Xlendi. Vesnice leží na druhém největším ostrově Maltského souostroví (hned po Maltě), který má na rozloze 67 kilometrů čtverečních asi 30 tisíc obyvatel.

Oblast Xlendi, nazvané podle byzantské lodě Shilandi, jež tady kdysi ztroskotala, byla osídlena už v dávných dobách: prokázaly to nálezy punsko-byzantských hrobek v údolí. Přístav byl pro svoji výhodnou polohu a krytou zátoku využíván také Římany, do nedávna byl ale jen malou a nevýznamnou rybářskou vesnicí. Dnes je sídlo díky své poloze v pěkné zátoce lemované strmými útesy považované za jedno z nejhezčích míst na celém ostrově, kam míří stále více domácích i zahraničních turistů.

V ústí zátoky se k nebi vypíná věž Xlendi. Vystavěna byla už v roce 1650 na ochranu vesnice před piráty a Turky, později chátrala. Dnes je po rekonstrukci a jsou od ní nádherné výhledy na moře. Kostel Panny Marie Karmelské byl dokončen sice až v roce 1974, některé jeho části však pochází už z druhé poloviny 19. století. Zasvěcen byl patronce vesnice, na jejíž počest se tady každoročně pořádají slavnosti.

V polovině 20. století byl do útesů za kostelem vytesán unikátní mlýn, sestávající z 30 metrů dlouhého tunelu a prostor pro skladování, drcení a mletí obilí. Jedinečné dílo vzniklo v době studené války a mělo odolat jaderným zbraním, nikdy ale nebylo použito. 

Pláž v Xlendi je mělká, a je tak vhodná i pro rodiny s dětmi, tu údajně nejkrásnější na Gozu ale návštěvníci najdou na protějším, východním pobřeží ostrova – je jí pláž Ramla se zajímavým načervenalým pískem.

V 60. letech 20. století byl u břehů Xlendi objeven vrak Shilandi a oblast se stala oblíbenou mezi potápěči. Ti se tady – společně s příznivci šnorchlování - kromě zajímavých vraků mohou těšit také na celou řadu středomořských ryb a mořských tvorů. Pobřeží Xlendi je lemováno strmými útesy, v nichž se nachází řada jeskyní, jako jsou například Karolínina jeskyně nebo jeskyně Kateřiny ze Sieny, dobře známá pro svoji průzračnou modrou vodu.

Oblast kolem Xlendi je domovem celé řady rostlinných i živočišných druhů: v údolí jako na jednom z mála míst žije například maltézský sladkovodní krab a pás u pobřeží je důležitým hnízdištěm ptáků. Pozorovat je je možné například při návštěvě Azurového okna. Více než 22 metrů vysoký přirozený skalní oblouk si zahrál ve slavném televizním seriálu Hra o trůny a od té doby je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí celého ostrova.

Jen asi 3 kilometry od Xlendi se rozkládá hlavní město ostrova Gozo, Victoria, jehož dominantou je mohutná opevněná citadela s katedrálou, jejíž osídlení sahá až do doby kamenné. Kdo odtud bude pokračovat dále na východ, směrem k Xaghře, narazí na megalitické chrámy Ggantija, patřící mezi nejstarší samostatně stojící struktury na světě, právem zapsané na seznam UNESCO.

Místa, která stojí za to vidět

Xlendi Tower - Prohlédněte si hezky zrekonstruovanou věž, vystavěnou už v roce 1650 na ochranu přístavu před piráty a Turky.

Underground Emergency Mill - Připomeňte se události studené války při prohlídce podzemního mlýna, vytesaného hluboko do skály v 50. letech 20. století.

St. Andrew´s Divers Cove - Vyrazte na průzkum fascinujících vraků lodí a bohatého života pod středomořskou hladinou.

Azure Window – Nenechte si ujít působivé, 22metrů vysoké kamenné okno, které si zahrálo i ve Hře o trůny.

Victoria - Navštivte majestátní citadelu, vypínající se nad hlavním městem ostrova, vystavěnou ve středověku, osídlenou už ale v době kamenné.

Ramla il-Hamra – Relaxujte, opalujte se a užijte si koupání v průzračné modré vodě překrásné pláže s načervenalým pískem.

Ggantija Temples - Nechte se okouzlit 5 tisíc let starými megalitickými chrámy, právem zapsanými na seznam UNESCO.