Monako

Monako / Monako

Monacké knížectví, ležící na Azurovém pobřeží asi 8 km od hranice Francie s Itálií, je druhým nejmenším státem světa. Na pouhých 2 km2 zde žije přes 32 000 obyvatel a Monako je tak i druhým nejhustěji obydleným státem. Díky výrazným daňovým úlevám knížectví přilákalo stovky bohatých osobností i zahraničních firem, které zde mají svá sídla. Proto není neobvyklé, že v jeho ulicích potkáte sem tam i nějakou tu celebritu. Monako je symbolem přepychu, v jeho přístavu kotví luxusní jachty, v ulicích se prohánějí drahá auta a bohatí nakupují v buticích renomovaných značek. Monako je oblíbeným cílem nejenom díky luxusu a kasinům, ale také jako místo pořádání kongresů nebo různých akcí. Závody Formule 1 nebo atletické Golden League patří k nejprestižnějším akcím svého druhu. Turisty sem dále lákají i památky a slavné Oceánografické muzeum.

 

Monako se jako knížectví zformovalo už během středověku, ale po dlouhá staletí bylo významně ovlivňováno svými mocnými sousedy – Francií, Itálií i Španělskem. První pevnost zde vybudovali janovští kupci ve 12. stol. Ta o století později padla do rukou rodu Grimaldi, který sedí na knížecím trůně dodnes. Definitivní samostatnost Monako získalo až v polovině 19. stol., přestože v revolučním roce 1848 ztratilo téměř veškeré své původní území. Pro zlepšení ekonomické situace nechal kníže Karel III. v r. 1856 vybudovat první lázně a kasino. O deset let později bylo město železnicí propojeno s francouzským Nice. Turistický boom přinesl městu důležitý kapitál pro další rozvoj, kterého bývalý kníže Rainier III. dobře využil a vybudoval z Monaka jeden z hlavních turistických cílů na Azurovém pobřeží.            

 

Dominantou města je Knížecí palác ze 17. stol., v jehož komnatách se dozvíte zajímavosti o knížecí rodině. Velkým lákadlem je obraz i fotografie hollywoodské hvězdy Grace Kelly, manželky bývalého knížete Rainiera III. Oblíbené je i Oceánografické muzeum založené v r. 1911, kde dlouhá léta působil světoznámý oceánograf Jacques-Yves Cousteau. Procházka kolem přístavu vás zavede k tribunám závodiště Formule 1 nebo Casinu Grande ve čtvrti Monte Carlo.    


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z

Monako, Francie, Itálie, Španělsko na lodi Azamara Pursuit

Loď: Azamara Pursuit
Trasa: Monako, Francie, Itálie, Španělsko
Nalodění: Monako, Monako
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 7 nocí

Monako, Francie, Španělsko na lodi Azamara Journey

Loď: Azamara Journey
Trasa: Monako, Francie, Španělsko
Nalodění: Monako, Monako
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 9 nocí

Plavby do

Pár dní v krásné Itálii se zastávkou v elegantním Monaku

Loď: MSC Sinfonia
Trasa:

Itálie, Monako

Trvání: 5 nocí

Poznejte italskou pohostinnost a zkuste své štěstí v kasinu. Naloďte se v italském Janově a obdivujte prastarou architekturu překrásného Říma, kolébky evropské civilizace. Pak už zamiřte do Monaka a podíváte se kde se jezdí Formule 1 nebo třeba vyzkoušíte některé z místních kasín. Užijte si pohodlí autobusové dopravy a služeb českého průvodce.

Autobusová doprava - český průvodce

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání.

Akce! First Minute

Španělsko, Monako, Francie, Itálie, Řecko, Černá Hora, Chorvatsko z Barcelony na lodi Celebrity Constellation

Loď: Celebrity Constellation
Trasa: Španělsko, Monako, Francie, Itálie, Řecko, Černá Hora, Chorvatsko
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 9 nocí