Paros / Řecko

Jižně od řecké pevniny na půli cesty mezi Mykonosem a Santorini se v centrální části Egejského moře rozkládá Paros. Ostrov v souostroví Kyklady měří ve svém nejširším místě 16 a v nejdelším 21 kilometrů a má asi 12 tisíc obyvatel.

Paros byl osídlen už od pradávna. V řecko-perských válkách byl ostrov, v té době jeden z vůbec nejbohatších v celém Egejském moři, na straně Peršanů a odolal i útoku Athén, za svoji „zradu“ ale později zaplatil nemalou daň. V následujících staletích se stal součástí Římské a Byzantské říše, která byla na počátku 13. století svržena křižáky, poté Paros připadl Benátské republice. V první polovině 16. století byl ostrov dobyt Osmanskou říší a pod její nadvládou zůstal až do řecké války o nezávislost (1821-29), roku 1832 byl začleněn do Řeckého království. Dnes je jeho hlavní ekonomickou aktivitou turismus.

Paros je známý svými nádhernými plážemi, které lemují jeho pobřeží, i tradičními řeckými vesničkami u moře i ve vnitrozemí. Jednou z nejkrásnějších je pláž Kolimbithres v severní části Paru, kde přírodní skaliska nejrůznějších tvarů i velikostí vytváří malé zátoky, ideální ke koupání. Na východním pobřeží se nachází Zlatá pláž a známá je také zátoka Naousa na severním pobřeží – stejnojmenné městečko na jejím břehu je labyrintem příjemných dlážděných uliček posetých obchůdky a kavárnami.

Hlavním městem ostrova je Parikia, ležící ve středu jeho západního pobřeží na místě, kde se dříve nacházel starověký Paros. Hlavní přístav ostrova je hezkým příkladem typického kykladského sídla: může se pochlubit úzkými dlážděnými uličkami, obrázkovými starými kostely, příjemnými obchůdky a typickými modro-bílými domky.

Jen co by kamenem dohodil od přístavu, najdou zájemci o historii pozůstatky středověkého hradu, vybudovaného téměř výhradně z mramorových zbytků starověkého Apollónova chrámu. Ve svazích nad městem se pak k nebi tyčí ruiny Asklepiova chrámu a nedaleko od moderního přístavu jsou k vidění pozůstatky starověkého hřbitova.

Už ve 4. století byla vystavěna jedna z hlavních památek města, byzantský kostelík Panagia Ekatontapiliani, doslova „kostel sta dveří“. Kdo chce do dějin města nahlédnout blíže, neměl by si nechat ujít malé, ale zajímavé archeologické muzeum, vystavující nálezy odkryté na celé řadě míst ostrova. K vidění je tady mimo jiné také unikátní mramorová kronika, zachycující ty nejvýznamnější události let 1500-264 před naším letopočtem.

Už v 6. století před naším letopočtem proslul Paros exportem místního kvalitního bílého mramoru a opuštěné mramorové lomy mohou zájemci navštívit u městečka Marathi dodnes. 

Ve východní části Paru, tam kde dřív pravděpodobně stávalo starověké město, se dnes rozkládá trojice vesnic – Dragoulas, Mármara a Tsipidos -, na vrcholku hory Kephalos, tyčící se nad nimi, pak stojí klášter Agios Antonios s pozůstatky středověkého hradu. Kdo chce vyrazit za hranice hlavního města, neměl by si nechat ujít ani Lefkes, pěknou vnitrozemskou horskou vesničku s historickým centrem přístupným jen pro pěší, či dokonce výlet na některý z malinkých ostrůvků u břehů Paru.

Cesta z moře na talíř není na ostrově nijak dlouhá a místní čerstvé ryby a mořské plody určitě stojí za ochutnávku. V horkém dni přijde k duhu osvěžující frappé, kdo dává přednost něčemu ostřejšímu, může si vychutnat řecký národní nápoj, anýzový aperitiv ouzo.

Místa, která stojí za to vidět

Paros Archeological Museum – Prostřednictvím archeologických nálezů i starověké mramorové kroniky se seznamte se zajímavou historií ostrova. 

Panagia Ekatontapiliani – Prohlédněte si hezký byzantský kostelík, vystavěný už ve 4. století našeho letopočtu.

Kolimbithres Beach – Koupejte se v pěkných zátokách tvořených zajímavými skalními formacemi u břehů nádherné písčité pláže na břehu Egejského moře.

Naousa – Ztraťte se v labyrintu úzkých dlážděných uliček příjemného městečka na severním pobřeží ostrova.

Frankish Castle – Užijte si kouzelný západ slunce od pozůstatků středověkého hradu, jen co by kamenem dohodil od přístavu.

Marathi Marble Quarries – Nahlédněte do starých mramorových lomů a odvezte si z Paru netradiční suvenýr.

Agios Antonios Monastery – Kochejte se dech beroucími výhledy od malinkého kláštera na vrcholku hory.

Lefkes – Nasajete atmosféru ostrovního Řecka v obrázkové horské vesničce s klikatými uličkami a kostelíky z mramoru.