X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Souda (Chania)
Souda (Chania)

Plavby v okolí

Souda (Chania) / Řecko

Chania ležící na severozápadním pobřeží Kréty je dnes s 66 tisíci obyvateli druhým největším městem ostrova (po Heraklionu). Je to překrásné a romantické město na pobřeží Krétského moře, které místní nazývají „kráskou západu“, jelikož jeho architektura i atmosféra nemají na Krétě obdoby. Město bylo založené už ve starověku. Podle legendy vnukem krále Minose, Kydoniem, po němž bylo také pojmenováno. Z rybářské osady se rychle stalo důležité centrum. Město se dokonce objevuje i v Homérově díle Odyssea. Během římské nadvlády se Kydonia stala významným přístavem, který si mohl až do konce 3. stol. razit svoje vlastní mince. Nadcházející období, kdy ostrovu střídavě vládli Arabové a Byzantinci, není dobře zdokumentováno, jasné ale je, že město bylo přejmenováno na Chania a bylo také mohutně opevněno. Po 4. křížové výpravě v r. 1204 a po rozpadu Byzantské říše se celá Kréta dostala do rukou Benátčanů, kteří si Chanii vybrali jako sídlo svého místodržícího. Importovali sem svoji kulturu, katolickou víru i architekturu a vystavěli naprostou většinu důležitých staveb. Ty se dochovaly až dodnes. Chania je tak jedním z nejzachovalejších benátských měst ve Středomoří s původními loděnicemi, paláci i kostely. A benátský charakter město neztratilo dokonce ani během otomanské éry, která trvala od r. 1645 až do 19. stol. V tomto období byly mnohé z kostelů přeměněny na mešity a řada budov dostala ornamentní výzdobu. Chania byla silně poničena během nepokojů a několika povstání proti Turkům v 19. stol., které skončily spojením Kréty s nově vzniklým Řeckým královstvím a povražděním, nebo vystěhováním všech muslimů z ostrova. Chania se poté stala hlavním městem Kréty. Měla tak několik let postavení víceméně autonomního státu, než byla v r. 1913 definitivně připojena k Řecku. V r. 1971 byly instituce hlavního města přesunuty do Heraklionu, přesto Chania zůstala hlavním turistickým letoviskem, kde bylo v 90. letech 20. stol. vybudováno nové letiště i přístav. Dnes je oblíbeným cílem turistů. Historické centrum obehnané 3 km dlouhými hradbami nabízí vedle zajímavých kostelů i zachovalé loděnice, Janičářskou mešitu nebo turecké lázně. Chania poskytuje i spoustu příležitostí k odpočinku, hned za hradbami města se nacházejí příjemné pláže i hotelové komplexy.

Milovníci historie mohou navštívit Apteru. Ta leží asi 13 km od Chanie. Jedná se o archeologickou lokalitu, město minojské i řecké kultury, kde se podle legendy odehrál zápas mezi Sirénami a Múzami. Vedle antických vykopávek je zde i klášter sv. Jana z 12. stol. nebo zbytky turecké pevnosti.

Vychutnejte si místní speciality...

Bougatsa Iordanis – těsto plněné sladkým sýrem Myzithra

Chaniotiko bouréki – cuketový koláč s bramborem a sýrem Myzithra

Ntákos – suchar se sýrem, rajčaty, olivovým olejem a kapary posypaný bylinkami

Raki – tradiční pálenka z hroznů


Plavby do Soudy

First Minute
plavba s českým průvodcem

Řecké ostrovy z Benátek se zastávkou v Dubrovníku II

Loď: MSC Orchestra
Trasa:

Itálie, Řecko, Chorvatsko

Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 8 nocí

Poznejte tajemství řecké pohostinnosti na výletní plavbě s českým průvodcem. Naloďte se v romantických Benátkách a nechte se okouzlit památkami italské Apulie, zapsanými na seznam UNESCO. Stravte den relaxací na moři a začněte se těšit na pohádkové Santorini s křivolakými uličkami lemovanými malebnými bílými domky a kostelíky. Obdivujte historické centrum krétského města Chania i překrásnou přírodu smaragdového ostrova Korfu. Po cestě zpět do Itálie se zastavte v chorvatském Dubrovníku se starým městem obehnaným mohutnými hradbami.

Autobusová doprava - český průvodce

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání

Akce! First Minute