Palma de Mallorca
Palma de Mallorca

Plavby v okolí

Palma de Mallorca / Španělsko

Mallorca je největší z Baleárských ostrovů, leží ve Středozemním moři necelých 200 km od španělského pobřeží. Je vyhledávanou turistickou destinací. Ať už díky svým plážím a příjemným letoviskům nebo krásné přírodě a zajímavým historickým lokalitám. Mallorca byla osídlena už ve starověku. Své stopy zde zanechali např. staří Římané, kteří ostrov pojmenovali „major“, tedy „velká“. Důležitý vliv měli i Maurové, kteří oblast ovládali po několik staletí, než je v r. 1229 definitivně vyhnal aragonský král Jakub I. Dobyvatel. Od té doby byly ostrovy součástí Aragonského království, ze kterého se sem dostala katalánština a také stavební slohy, převážně katalánská gotika. Dnes jsou Baleárské ostrovy součástí Španělska, na Mallorce žije přibližně 620 tisíc stálých obyvatel, z toho většina v hlavním městě Palma de Mallorca.       

 

Palma de Mallorca je důležitým přístavem i turistickým centrem. Historické jádro je architektonicky velmi zajímavé, v jeho úzkých uličkách najdete řadu významných památek. Do své dnešní podoby bylo utvářeno od 13. století, kdy ostrovy získal král Jakub I. Přestože nechal strhnout většinu maurských budov, ulice stále kopírují původní medinu a město nezapře svůj orientální charakter. Dominantou je obrovská katedrála La Seu – katedrála Světla, která se majestátně vypíná nad přístavem. Její gotický exteriér je doplněn moderní výzdobou, na které se podílel slavný katalánský architekt Antonio Gaudí. Další důležitou stavbou je královský palác Almudaina, původní maurská citadela, která dnes slouží jako muzeum. Při procházce nemůžete minout nádhernou gotickou stavbu bývalé burzy La Llonja nebo obdélníkové náměstí Plaza Major. V úzkých uličkách potkáte celou řadu restaurací a obchodů s módou i místními specialitami.

 

Oblíbených turistickým cílem je městečko Valldemossa, které se nachází v severozápadní části ostrova v pohoří Serra de Tramuntana. Většina návštěvníků sem míří proto, aby si prohlédla kartuziánský klášter, ve kterém svého času pobýval slavný pár – hudební skladatel Frederic Chopin a francouzská spisovatelka George Sandová. Vedle krásných výhledů do přírody vás zde čekají i turistické obchůdky plné suvenýrů.      

 

 

 

Vychutnejte si místní speciality…
Bunyols – malé smažené koblížky z bramborového těsta

Ensaimada – nejtypičtější koláč, zatočený do spirály a posypaný cukrem              

Pa´amb oli – místní chléb s rajčaty, česnekem, olivovým olejem a šunkou

Sobrasada – vepřové klobásky

Llom amb col – zelný závitek s vepřovým masem, piniovými oříšky a rozinkami

Palo – bylinný likér

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Prozkoumejte Palacio Almudaina, bývalou arabskou pevnost a rezidenci maurských králů.
- Navštivte hrad Bellver, který je krásným příkladem středověké vojenské architektury. 
- Prohlédněte si jeskyně Drach, které se vyznačují nádhernými krápníkovými útvary. Nachází se zde i velké jezero, kde je denně k vidění 
   zvuková a světelná přehlídka. 
- Katedrála Panny Marie - jedna z největších gotických katedrál v Evropě, pocházející z roku 1230


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Palma de Mallorca

Španělsko, , Francie, Itálie z Palma de Mallorca na lodi Costa Pacifica

Loď: Costa Pacifica
Trasa: Španělsko, , Francie, Itálie
Nalodění: Palma de Mallorca, Španělsko
Vylodění: Civitavecchia, Itálie
Trvání: 4 noci

Plavby do Palma de Mallorca