X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

MS Fridtjof Nansen

V roce 2020 vyrazí na svoji premiérovou plavbu nejnovější loď společnosti Hurtigruten a mladší sestra MS Roald Amundsen, MS Fridtjof Nansen. 140 metrů dlouhá loď je zástupcem nové generace expedičních plavidel: díky svému hybridnímu pohonu ušetří až 20 % paliva a výrazně tak sníží emise oxidu uhličitého.

Loď, nesoucí jméno významného norského průzkumníka, vědce a laureáta Nobelovy ceny míru, známého přechodem Grónska na lyžích a pokusem o zdolání severního pólu, vezme své hosty na ta nejkrásnější místa planety. Ta mohou obdivovat z dvoupatrové vnitřní/venkovní paluby Observation Deck v horní části lodi, a to díky velkoplošným oknům za každého počasí.

Moderní interiéry využívají tradičních skandinávských materiálů – granitu, dřeva a vlny -, které se prosazují ve veřejných prostorách i kajutách.

Srdcem lodi je Nansenovo vědecké centrum, středisko vzdělávání a zábavy a domov Expedičního týmu Hurtigruten, kde se pasažéři setkávají s posádkou a prostřednictvím odborných přednášek a dalších akcí se seznamují s polární krajinou. Jeho součástí jsou jak přednáškové místnosti, tak malá knihovna.

O žaludky hostů na palubě MS Fridtjof Nansen se starají hned tři restaurace, jejichž menu čerpá z bohaté severské a norské tradice, ale nabízí také mezinárodní kuchyni a samozřejmě pokrmy z místních surovin. Hlavní restaurace Aune servíruje snídaně, obědy a večeře, neformálním místem setkávání je pak Fredheim. Specializovaná restaurace Lindstrom, pojmenovaná po oblíbeném šéfkuchaři polárních hrdinů, připravuje moderní severskou gastronomii odrážející místa, do nichž loď míří.

Po dni stráveném průzkumem destinací mohou hosté relaxovat v elegantním společenském prostoru Explorer Lounge na 10. palubě, ve wellness centru nebo v bazénu a vířivkách na sluneční palubě. Těm, kteří potřebují vybít přebytečnou energii, je k dispozici prostorné a dobře vybavené fitness centrum nebo venkovní posilovna či běžecký trek na horní palubě.

Pro děti si tým MS Fridtjof Nansen připravil speciální program s výstižným názvem Mladý průzkumník. Zúčastnit se ho mohou malí cestující od 7 do 13 let, kteří prostřednictvím zábavných a vzdělávacích aktivit proniknou do témat, jako jsou příroda, klima, kultura či kuchyně polárních oblastí.

140m délka lodě
24m šířka lodě
13 rychlost v uzlech
600 max. počet pasažérů
256 celkový počet kabin
Malá Velikost lode
07.2020 Inaugurační plavba

Kajuty

MS Fridtjof Nansen ubytuje 530 hostů v celkem 265 kajutách čtyřech typů.

Na horních a středních palubách lodi se nachází nejprostornější a nejluxusnější kajuty, apartmá Expedition Suite. Nabízí dvoulůžko, rozložitelné na přání na dvě oddělené postele, obývací část s pohovkou a TV, minibar, konvici na přípravu kávy a čaje, kávovar a župan. Všechna apartmá mají velká okna, velká část z nich také soukromý balkon, některá dokonce vlastní vířivku. Apartmá pojmou až 4 pasažéry.

Vlastním balkonem se může pochlubit také většina kajut Arctic Superior. Tyto pohodlné kajuty na horních a středních palubách disponují dvoulůžkem, které je na přání možné rozložit na dvě oddělené postele, obývací částí s TV a konvicí na přípravu čaje. Tyto kajuty ubytují 2-4 osoby a část z nich je přizpůsobená také osobám na vozíčku.

Většinou ve střední části lodi (část také na spodních palubách) se nachází dostatečně prostorné kajuty Polar Outside. Vybavené jsou dvoulůžkem, rozložitelným na přání na dvě oddělené postele, a obývací částí s TV. Všechny mají okna a určené jsou až pro 4 pasažéry.


Zábava

  • Sluneční paluba s bazénem, vířivkami, lehátky a venkovním barem
  • 3 restaurace, bary
  • Vnitřní a venkovní posilovna, běžecký trek, wellness
  • Nansenovo vědecké centrum s přednáškovými sály a knihovnou
  • Společenský prostor Explorer Lounge s barem
  • Obchod
  • Expediční tým - přednášky na nejrůznější témata, exkurze v přístavech