Mumbaí
Mumbaí

Plavby v okolí

Mumbaí / Indie

Na západním pobřeží Indie leží hlavní město indického státu Maharashtra a se svými téměř 22 miliony obyvatel také nejlidnatější město země a hlubokomořský přístav, Bombaj.

Nejbohatší město Indie se rozkládá na původně sedmi ostrovech, které byly osídleny už odedávna. V prvních stoletích našeho letopočtu tady vládly místní dynastie a Bombaj nebyla víc než shlukem rybářských vesniček. V 16. století byly ostrovy pronajaty Portugalcům, o století později pak britské Východoindické společnosti a začaly rychle růst. Po otevření Suezského průplavu v roce 1869 se Bombaj proměnila v jeden z největších námořních přístavů Arabského moře. Po osamostatnění Indie v roce 1947 získalo nezávislost také město, které se v 50. letech stalo hlavním městem samostatného státu. Dnes je Bombaj komerčním a finančním centrem Indie a je proslulá také svým filmovým průmyslem.

Město je zajímavou směsicí architektonických stylů, které sahají od gotického obrození přes art deco až po modernismus, v jižní části Bombaje je možné najít budovy z koloniální éry i sovětskou architekturu. Město se pyšní hned dvěma památkami zapsanými na seznam UNESCO. Železniční nádraží Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus (CSMT) bylo vystavěno v roce 1887 ve stylu gotického obrození a je jedním z nejrušnějších v celé Indii. Jeskyně Elephanta jsou systémem jeskynních chrámů s řadou kamenných soch na téma hinduistické a buddhistické mytologie. V samém centru města se k nebi tyčí Shree Siddhivinayak, nejuctívanější chrám boha Ganéši v celé Indii a nejzdobnější chrám v Bombaji, postavený na začátku 19. století.

Bombaj je rodným městem indického filmu a každoročně se tady koná mezinárodní filmový festival. Muzeum Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya hostí unikátní expozici na téma indické historie, moderní umění si je pak možné prohlédnout třeba v galerii Jehangir nebo Národní galerii moderního umění.

Bombaj je proslulá svými plážemi, z nichž většina ale není vhodná ke koupání. Nedaleko pláže Gorai stojí Essel World, tematický park a zábavní centrum s Water Kingdom, největším tematickým vodním parkem v Asii.

Kosmopolitní Bombaj nabízí unikátní směsici autentických pokrmů, korunovaných těmi nejčerstvějšími rybami a mořskými plody. Za vyzkoušení stojí tradiční vegetariánské pulao, masala bhaat, suché bombajské kachní kari nebo kuřecí tikka. Místním rychlému občerstvení se říká chaat – většinou je ostré, bohatě kořeněné, křupavé a čerstvé. Jedním z nejoblíbenějších bombajských dezertů je shrikhand, slazený jogurt s kardamomem, ořechy a šafránem.

Místa, která stojí za to vidět

Elephanta Caves – Navštivte unikátní systém jeskynních chrámů, pocházejících pravděpodobně z 5. – 7. století a zapsaných na seznam UNESCO.

Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus (CSMT)  - Nechce se pohltit davem na jednom z nejrušnějších indických nádraží, vystavěných ve stylu gotického obrození v 19. století.

Shree Siddhivinayak – Obdivujte zdobný hinduistický chrám zasvěcený slonímu bohu Ganéšovi z počátku 19. století.

Water Kingdom – Užijte si spoustu zábavy v největším tematickém vodním parku v Asii, který je součástí zábavního centra Essel World.

Mani Bhavan Gandhi Museum – Nenechte si ujít návštěvu skromného domu, ve kterém kdysi žil Mahatma Gandhi a který je dnes muzeem na téma jeho života a boje za indickou nezávislost.

Colaba – Zabruste do oblíbené turistické čtvrti s muzei, Bránou do Indie, vystavěnou na počest návštěvy britského královského páru, a dokem Sasoon, kde se na břeh vykládají ty nejčerstvější úlovky dne.

Worli Sea Face – Užijte si výhledy na moře a osvěžující vánek při procházce po jedné z hlavních bombajských promenád.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Mumbaí


Plavby do Mumbaí

Spojené arabské emiráty, Indie, Thajsko, Malajsie, Singapur z Dubaje na lodi Voyager of the Seas

Loď: Voyager of the Seas
Trasa: Spojené arabské emiráty, Indie, Thajsko, Malajsie, Singapur
Nalodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Singapur, Singapur
Trvání: 14 nocí