Port Klang (Kuala Lumpur)
Port Klang (Kuala Lumpur)

Plavby v okolí

Port Klang (Kuala Lumpur) / Malajsie

Ve středu západního pobřeží Malajsie leží na břehu Malackého průlivu největší přístav země, Port Klang. Přístav je branou do hlavního a se svým 1,7 milionem obyvatel také největšího města země, Kuala Lumpuru, který je od něj vzdálen necelých 40 kilometrů.

Kdo a kdy přesně Kuala Lumpur založil, není jasné, až do poloviny 19. století bylo ale město jen shlukem pár domů a obchodů. Nárůst jeho důležitosti je spojen s otevíráním cínových dolů v oblasti, jimž město sloužilo jako zásobovací bod, v roce 1880 se sem přesunulo také hlavní město tehdejší britské administrativy. Za druhé světové války byl Kuala Lumpur okupován Japonskem, po získání nezávisti země v roce 1963 se stal jejím hlavním městem. Dnes je finančním, kulturním a ekonomickým centrem Malajsie, stejně jako jedním nejnavštěvovanějších měst světa.

Dominantou moderního centra posetého mrakodrapy je 451 metrů vysoká dvojice věží Petronas Twin Towers. Z mostu mezi nimi a vyhlídkové plošiny jsou nádherné rozhledy do širokého okolí. Ty si je možné užít také z restaurace ve věži Kuala Lumpur, vysoké 421 metrů. Bukit Bintang v centru města je oblíbenou nákupní a zábavní oblastí, krásnou ukázku islámské architektury pak nabízí jedna z nejstarších mešit Kuala Lumpuru, Sultan Abdul Jamek z roku 1909.

Ve městě jsou dosud patrné pozůstatky britské koloniální minulosti: patří mezi ně stavby jako železniční stanice Kuala Lumpur v maurském stylu, dokončená v roce 1910, nebo budova Sultan Abdul Samad z konce 19. století, která dnes hostí vládní instituce. Budova stojí na náměstí Merdeka, které je také domovem zajímavé Městské galerie.

Teprve v roce 2011 byl otevřen majestátní Národní palác Istana Negara, sídlo malajského panovníka. Kdo se chce více dozvědět o historii a kultuře země, měl by navštívit rozlehlé Národní muzeum, milovníkům umění se bude líbit v Muzeu islámských umění, největším v jihovýchodní Asii.

Jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí města je Akvárium KLCC se dvěma party expozic, 90metrovým podvodním tunelem a 5 tisícovkami vodních i suchozemských živočichů z Malajsie a celého světa.

Kolem ulice Petaling se rozprostírá Čínské město, ideální destinace pro ochutnávku čínských specialit a výhodný nákup suvenýrů. Historie Centrálního tržiště sahá až do konce 19. století, jeho současná art deco budova byla vystavěna v roce 1937.

Turistickou atrakcí nedaleko od centra města jsou jeskyně Batu, vápencová hora se systémem jeskynních hinduistických chrámů, ke kterým je možné vystoupat po 272 příkrých schodech.

Město je domovem hned několika z největších nákupních galerií světa a nespočtu restaurací nejrůznějších kategorií a světových kuchyní. Kdo chce zažít tu pravou Malajsii, měl by zavítat do některé z pouličních vývařoven a ochutnat třeba „nasi dagang“, rybí kari a rýži dušenou v kokosovém mléce, „hokkien mee“, nudle s vepřovým masem, olihněmi nebo rybou, zalité v husté sojové omáčce, či některé z mnoha druhů „saté“, grilované maso na špejli.

Místa, která stojí za to vidět

Petronas Twis Towers – Nechte se unést překrásnými výhledy na město z vyhlídkové plošiny dvojice moderních mrakodrapů, které se staly symbolem města.

Kuala Lumpur Railway Station – Prohlédněte si nádhernou budovu železniční stanice v maurském stylu, vystavěnou v roce 1910.

Aquarium KLCC – Seznamte se s obyvateli moří Malajsie i celého světa v moderním akváriu s 90metrovým podvodním tunelem.

Central Market – Užijte si nákupy na tradičním tržišti, jehož historie sahá až do konce 19. století.

Islamic Arts Museum Malaysia – Nenechte si ujít největší muzeum svého druhu v jihovýchodní Asii a obdivujte umělecká díla islámské oblasti.

Sultan Abdul Jamek Mosque – Poznejte nádherně zdobenou mešitu z roku 1909, jednu z nejstarších ve městě.

Batu Caves – Vystoupejte po 272 příkrých schodech do hinduistických jeskynních chrámů v severní části Kuala Lumpuru.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Port Klang