X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Port Louis
Port Louis

Plavby v okolí

Port Louis / Mauricius

Na západním pobřeží ostrova se rozkládá Port Louis, hlavní a největší město a ekonomické, kulturní a politické centrum Mauriciu, pojmenované na počest francouzského krále Ludvíka XV. Port Louis má asi 150 tisíc obyvatel a je jedním z největších přístavů v Indickém oceánu.

Už v době, kdy jej drželi Nizozemci (1598-1710), bylo město využíváno jako přístav, o 100 let později, v roce 1735 se pod francouzskou nadvládou stalo administrativním centrem ostrova a důležitým zásobovacím centrem francouzských lodí na jejich cestě mezi Asií a Evropou. Zásadní roli hrál přístav i pod pozdější britskou kontrolou po skončení napoleonských válek (1810), jeho role však zásadně upadla po otevření Suezského průplavu v roce 1869. V roce 1992 Mauricius získal nezávislost a Port Louis se stal vyhledávanou destinací výletních lodí a tuto pozici si drží dodnes.

Nábřeží Caudan je místem, kudy do města poprvé vstoupí velká část jeho návštěvníků, Place d´Armes pak jeho hlavní náměstí, lemované viktoriánskými budovami.

V Port Louis se bude líbit milovníkům umění, kteří tady najdou nejen zajímavou architekturu, ale také muzea a galerie. Nejstarší budovy pochází z doby francouzské kolonizace z 18. století: patří mezi ně například Vládní dům, vystavěný už v roce 1738, nebo monumentální divadlo. Z citadely z 19. století jsou nádherné kruhové výhledy na město a oceán. K vidění jsou také typické dřevěné domy s prostornými verandami, ale i moderní výškové budovy ze skla a betonu.

Město je směsicí náboženství a bok po boku tady stojí mešita Jummah, majestátní anglikánská katedrála svatého Jakuba, indický tamilský chrám nebo čínská pagoda. Ta je srdcem Čínského města, jednoho z mála v Africe. První Číňané dorazili na Mauricius ve 20. letech 19. století a přesto, že je čtvrť dnes již kulturně diverzifikovanější, zachovává si svůj původní charakter a nechybí tady malé obchůdky a restaurace, ale ani muzeum s kolekcí artefaktů, zobrazujících každodenní život v čínské komunitě.

Muzeum Blue Penny se nachází přímo na nábřeží a je zasvěceno umění a historii. Návštěvníci si tady mohou prohlédnout staré mapy, malby, sochy, řezby a také jedny z nejvzácnějších známek na světě. Kdo se chce více dozvědět o fauně a floře ostrova, měl by zavítat do Muzea přírodní historie, kde na něj bude čekat mimo jiné také dodo, známý mauricijský pták vyhubený za dob nizozemské okupace. V Port Louis nechybí Poštovní muzeum, sídlící v hezkém kamenném domě z 18. století, ani Muzeum fotografie, které našlo svůj domov v budově z doby francouzského kolonialismu.

Za návštěvu stojí Domaine Les Pailles, replika tradičního cukrového mlýna, poháněného volskou silou, která připomínán doby, kdy městu dominovaly plantáže s cukrovou třtinou. Ochutnat je zde možné také rum, který si tady sami vyrábí.

Oblíbenou aktivitou v Port Louis jsou koňské závody, konané na závodišti Champ de Mars, druhém nejstarším na světě. Město je vstupní branou na hornatý ostrov s nádhernou přírodou a také na nádherné bílé písečné pláže.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Port Louis

Last Minute

Jihoafrická republika, Reunion, Mauricius, Seychely, Jordánsko, Egypt, Řecko, Černá Hora, Chorvatsko, Itálie z Durbanu na lodi MSC Orchestra

Loď: MSC Orchestra
Trasa: Jihoafrická republika, Reunion, Mauricius, Seychely, Jordánsko, Egypt, Řecko, Černá Hora, Chorvatsko, Itálie
Nalodění: Durban, Jihoafrická republika
Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 25 nocí