X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Hambantota
Hambantota

Plavby v okolí

Hambantota / Srí Lanka

Na jižním pobřeží Srí Lanky se na břehu Indického oceánu nachází Hambantota. Město ve stejnojmenném distriktu má asi 12 tisíc obyvatel.

Ve starověku byl region domovem úspěšné civilizace a úrodných polí, dávajících bohatou úrodu. První Evropané, kteří na ostrov Cejlon dorazili, byli na počátku 16. století Portugalci, které u vlády nad zemí v polovině 17. století vystřídali Nizozemci. Začátkem 19. století se země stala britskou kolonií, aby jí byla roku 1948 přiznána nezávislost. V roce 1972 se bývalý Cejlon stal republikou a dostal svůj stávající název, Srí Lanka. Roku 2004 zasáhla oblast ničivá vlna tsunami, dnes je město jedním z nejdůležitějších ekonomických center země a branou do jižní části ostrova.

Hambantota se může pochlubit zajímavou koloniální architekturou, připomínající zejména dobu britské nadvlády nad ostrovem. Věž Martello na skalnatém výběžku byla vystavěna na počátku 19. století a jsou z ní nádherné výhledy na oceán. Kdo chce nahlédnout do pestrých dějin oblasti, může zavítat do archeologického muzea Magampura Ruhunu se širokou sbírkou maleb, fotografií a dalších artefaktů od pradávných dob až do současnosti. Za krátkou návštěvu pak určitě stojí také pěkná botanická zahrada s řadou exotických druhů rostlin.

Město je skvělým výchozím bodem pro průzkum nedalekých národních parků, archeologických nalezišť i kulturních a náboženských památek.

Jen co by kamenem dohodil na východ, se na břehu Indického oceánu rozprostírá Národní park Bundala. Nabízí zajímavou směsici ekosystémů od překrásných lagun přes pláže a písečné duny až po lesy, které jsou domovem více než 200 druhů ptáků včetně elegantních plameňáků, zahlédnout je tady však možné také slony, buvoly, krokodýly, opice nebo želvy. Národní park Yala severovýchodně od Hambantoty je oblíbeným místem pro safari na palubě džípů: mohutní sloni jsou pravidlem a při troše štěstí je tu možné narazit dokonce na překrásné leopardy.

Chrámy Kataragama asi 50 minut jízdy na severovýchod jsou důležitým cílem poutníků nejen ze Srí Lanky, ale například i Indie. Jedním z nejvýznamnějších chrámů je ten zasvěcený hindskému bohu války, většina z nich je však buddhistických a k vidění je tady také islámská mešita.

Pobřeží města je lemováno nádhernými písčitými plážemi, ideálními ke koupání i odpočinku. Ten je možné užít si také při návštěvě horkých pramenů Madunagala severně od města.

Milovníci gastronomie mohou ochutnat lamprais, směs rýže a masových kuliček s kari pečenou v banánových listech, či appam, palačinku z rýžové mouky a kokosového mléka, často servírovanou s vejcem nebo na sladko s medem, zapité cejlonským čajem, považovaným za jeden z nejchutnějších na světě.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Hambantota

Last Minute

Singapur, Malajsie, Srí Lanka, Indie, Spojené arabské emiráty na lodi Azamara Journey

Loď: Azamara Journey
Trasa: Singapur, Malajsie, Srí Lanka, Indie, Spojené arabské emiráty
Nalodění: Singapur, Singapur
Vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 15 nocí