Kolombo
Kolombo

Plavby v okolí

Kolombo / Srí Lanka

Na jihovýchod od Indie v Lakadivském moři leží ostrov Srí Lanka, dříve známý jako Cejlon, a na jeho západním pobřeží jeho největší město, Colombo. Město má necelých 800 tisíc obyvatel, jeho metropolitní oblast pak skoro 6 milionů.

Colombo disponuje přirozeným přístavem, a tak není divu, že evropským i asijským národům bylo dobře známé už před více než 2 tisíci lety. V 8. století se na ostrově začali usazovat Arabové, na počátku 16. století Portugalci a ve století 17. Nizozemci. V roce 1815 připadla Srí Lanka Velké Británii a Colombo se stalo jejím hlavním městem, v roce 1948 pak ostrov získal nezávislost. Dnes je Colombo oblíbenou destinací výletních lodí i častým cílem turistů.

Colombo je směsicí moderní architektury a historických koloniálních budov i jejich pozůstatků. Historickému centru města se přezdívá „Pevnost“ a jen co by kamenem dohodil odtud, se nachází Pettah, oblast tradičních rušných trhů, kde je možné koupit možné i nemožné.

Na pobřeží Indického oceánu v samém centru města se rozprostírá městský park Galle Face Green, největší otevřený prostor celého Colomba, oblíbený rodinami s dětmi, turisty a samozřejmě obchodníky. Stojí tady také jeden z nejstarších a nejpopulárnějších hotelů Srí Lanky, Galle Face Hotel s vysokými stropy, balkony, ručně vyřezávanými dveřmi a starožitným nábytkem.

Chrám Gangaramaya, buddhistický chrám z konce 19. století, je směsicí srílanské, thajské, indické a čínské architektury a je jedním z nejdůležitějších ve městě. Jednou z nejnavštěvovanějších památek Colomba je mešita Jami-Ul-Alfar s červenobílou fasádou, vystavěná v letech 1908-9.

Starý colombský maják, vysoký 29 metrů, dnes již neslouží svému původnímu účelu, ale je hodinovou věží. Kostel svatého Pavla v Milagiriyi byl vystavěn ještě Portugalci a patří tak k jedněm z nejstarších kostelů na Srí Lance.

Ještě z doby Nizozemského osídlení ostrova pochází bývalá Nizozemská nemocnice ze 17. století a Nizozemský dům, který je dnes Colombským nizozemským muzeem s expozicí na téma nizozemské koloniální nadvlády.

Park Viharamahadevi s obrovskou sochou Buddhy je nejstarší a největší park v Colombu. Nedaleko od něj stojí Národní muzeum Colomba, založené už ve druhé polovině 19. století. Prohlédnout si je tady možné historické expozice a rozsáhlou sbírku artefaktů včetně například trůnu a koruny Kandyanských panovníků.

Ve 20. letech 20. Století byla vybudována městská radnice, jejíž zářivě bílá budova, inspirovaná neoklasicistním stylem washingtonského Capitolu, je jednou z dominant města.

Zoo Dehiwala je se svými orchidejemi, rybníky, fontánami a 2 tisíci zvířat včetně černých panterů, cibetek nebo krokodýlů jednou z nejlepších v celé Asii.

Srílanská kuchyně je mixem kuchyně indické, indonéské a nizozemské a je založena na rýži, kokosu a koření. Při návštěvě Colomba určitě stojí za to ochutnat místní kari, kiribath – rýži vařenou v osoleném kokosovém mléce – nebo kool, polévku z krabů, ryb, krevet a raků.

 

Místa, která stojí za to vidět

Galle Face Green – Projděte se po promenádě největšího otevřeného prostoru města, využívaného dříve jako dostihové závodiště.

Colombo National Museum – Seznamte se s historií Srí Lanky a prohlédněte si cenné artefakty včetně trůnu a koruny bývalých vládců ostrova.

Pettah Market – Ztraťte se v úzkých uličkách tradičního trhu a nakupte všechno možné i nemožné – včetně šperků, kterými je trh proslulý.

St. Paul's Church – Prohlédněte si jeden z nejstarších kostelů Srí Lanky, vystavěný ještě za koloniální vlády Portugalců.

Dehiwala ZOO – Zavítejte do jedné z nejlepších asijských zoo s černými leopardy, krokodýly, cibetkami a dvěma tisíci dalších zvířat.

Jami-Ul-Alfar Mosque – Obdivujte nádhernou mešitu s červenobílou fasádou, vystavěnou na počátku 20. století.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Kolomba