Buenos Aires
Buenos Aires

Plavby v okolí

Buenos Aires / Argentina

Hlavní a nejlidnatější město Argentiny leží na jihovýchodním pobřeží Jižní Ameriky. Město se rozkládá na západním břehu ústí řeky Río de la Plata a jeho název se překládá jako dobré větry – tak to alespoň v 16. století zamýšleli jeho zakladatelé.

Buenos Aires je jednou z předních turistických destinací na světě a je známé svojí dobře zachovanou španělskou a evropskou koloniální architekturou, stejně jako bohatým kulturním životem. Multikulturní město je domovem mnoha etnických a náboženských menšin – jen za posledních 150 let se rozrostlo o miliony imigrantů z celého světa, díky čemuž je považováno za jedno z nejrozmanitějších měst Latinské Ameriky.

Prvním Evropanem, který dosáhl břehů Río de la Plata (a hned vzápětí na to byl zabit místním kmenem), byl Španěl Solís. Samotné město bylo založeno jeho následovníkem v roce 1536, ale ani tento pokus o osídlení neměl vinou výpadů domorodých obyvatel dlouhého trvání. Začátek druhého – již úspěšnějšího - osídlení se datuje do roku 1580. V roce 1806 město zažilo britskou invazi a už o 10 let později se osamostatnilo od španělské nadvlády. Od té doby je jihoamerickým symbolem liberalismu, volného trhu a zahraničních myšlenek.

Už ve druhé polovině 19. století do města začaly proudit davy přistěhovalců a Buenos Aires se stalo multikulturním městem, které se mohlo snadno měřit s evropskými metropolemi. Ve 20. století se začalo rozrůstat jak o moderní budovy, nejvyšší v Jižní Americe, tak také o chudinské čtvrti v okolí průmyslových oblastí.

Jste-li milovníky zajímavé architektury, přijdete si v Buenos Aires na své. Finanční, průmyslové a obchodní centrum Argentiny bylo silně ovlivněno Evropskou kulturou a někdy se mu přezdívá Paříž Jižní Ameriky. Kromě francouzské metropole tu však najdete i prvky připomínající Madrid a díky mnoha přistěhovaleckým vlnám také kolonialismus, Art Deco, Art Nouveau nebo neogotický styl.

Rozmanitější a bohatší snad už nemůže být ani kultura. Navštivte některé z bezpočtu známých divadel, zajděte se podívat na výstavu, do muzea nebo si poslechnout koncert klasické či populární hudby. Jste-li fanoušky street artu, vězte, že Buenos Aires je jedním z jeho světových středisek.

Kromě toho, že oplývá mrakodrapy, setkáte se v argentinské metropoli s více než 250 parky a zelenými prostranstvími a také velmi tolerantním přístupem k alternativním sexuálním orientacím včetně zlegalizovaného manželství příslušníků stejného pohlaví.

Místa, která stojí za to vidět

Cabildo – Zajděte se podívat na původně koloniální sídlo vlády, jehož základy byly položeny už v roce 1610.

Teatro Colón – Nenechte si ujít některé z představení divadla, hodnoceného jako třetí nejlepší opera a akusticky jedno z pěti nejlepších koncertních míst na světě.

Kavanagh building – Obdivujte 120 metrů vysokou budovu ze 30. let 20. století, považovanou za jedno z nejúchvatnějších architektonických děl Buenos Aires.

Puerto Madero – Dejte si něco dobrého v některé z restaurací, které sídlí v bývalých docích jednoho z nejrušnějších přístavů světa.

Parque 3 de Febrero – Relaxujte v parku s překrásným výhledem na argentinské hlavní město.

Basilica del Santisimo Sacramento – Kochejte se nádhernou architekturou jednoho z nejkrásnějších kostelů v Buenos Aires.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Buenos Aires