X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Ushuaia
Ushuaia

Plavby v okolí

Ushuaia / Argentina

Ushuaia je považována za nejjižnější město na světě a je vstupní branou do Antarktidy a na Falklandské ostrovy. Město, které dnes obývá více než 50 tisíc lidí, najdete v široké zátoce na jižním pobřeží Ohňové země, jež od pevniny jihoamerického kontinentu odděluje Magellanova úžina. Ze severu je obklopuje masiv ledovce Martial, z jihu je ohraničeno průlivem Beagle.

Indiánské kmeny dorazily do Ohňové země už před 10 000 lety a žily v neustálém konfliktu s obyvateli severní části ostrova. V roce 1520 při své cestě kolem světa posádka lodi Fernaa de Magalhaese proplouvala kolem severního pobřeží ostrova a spatřila jeho domorodé obyvatele a jejich ohně – to dalo této části světa její název. 

První Evropané do oblasti, kde se dnes město nachází, dorazili v roce 1833 na palubě lodi HMS Beagle pod velením kapitána Roberta FitzRoye. Ve druhé polovině 19. století tady vzniklo britské osídlení. Oficiálně však bylo město založeno až v roce 1884 kapitánem argentinského námořnictva Augustem Lasserrem. Trvalo však ještě několik let - do roku 1904 - než argentinská vláda uznala Ushuaiu jako hlavní město Ohňové země.

Na začátku 20. století tady byl postaven žalář pro argentinské zločince a z města se stala vězeňská kolonie, která se utěšeně rozrůstala. Vězení plnilo svůj účel až do roku 1947, v 90. letech pak bylo přeměněno na muzeum.

Přesto, že se Ushuaia nachází daleko na jihu Jižní Ameriky, v subpolárním pásu, je její klima tundry mírněno vlivem oceánu. Typickou tundru tedy jeho okolí nepřipomíná, místo toho je pokryto hustými lesy.

Kromě toho, že se v oblasti daří rybolovu, těží se zde zemní plyn a ropa a chovají ovce, žije Ushuaia především z turistického ruchu s důrazem na ekoturistiku. Lidé sem míří hlavně za nádhernou přírodou Národního parku Tierra del Fuego a zátoky Lapataia. Kromě ní si ve městě mohou prohlédnout muzeum, které vypráví historii původního indiánského obyvatelstva, ale také britského a argentinského osídlení, a to včetně jeho vězeňské etapy. Ostrovy v průlivu Beagle obývají kolonie ptáků, tučňáci, tuleni a spatřit je tady možné i kosatky – ideální destinace pro milovníky divoké přírody.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Argentina, Uruguay, Zámořské území Velké Británie, Chile z Buenos Aires na lodi Norwegian Star

Loď: Norwegian Star
Trasa: Argentina, Uruguay, Zámořské území Velké Británie, Chile
Nalodění: Buenos Aires, Argentina
Vylodění: San Antonio, Chile
Trvání: 14 nocí