X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Puerto Madryn
Puerto Madryn

Plavby v okolí

Puerto Madryn / Argentina

V provincii Chubut se na pobřeží jižního Tichého oceánu v argentinské (Severní) Patagonii rozkládá město Puerto Madryn. Město, ležící v zátoce Golfo Nuevo, má asi 100 tisíc obyvatel a je branou k nádherné přírodě poloostrova Valdés.

Puerto Madryn bylo založeno v roce 1865 waleskými imigranty a v následujících letech rostlo také díky výstavbě železnice, která roku 1889 spojila oblast s městem Trelew. Dnes je jedním z nejrychleji se rozrůstajících měst Argentiny a stále populárnějším přístavem výletních lodí.

Dobrým startem je procházka po bulváru Almirante Brown Boulevard s nádhernými výhledy na pobřeží. To lemují dlouhé kilometry překrásných písečných pláží, které jsou pro návštěvníky stejně velkým lákadlem jako přírodní krásy oblasti. Pláž Playa La Cantera je ideální nejen pro procházky při východu slunce, ale také pozorování velryb a kosatek. Velkým lákadlem jsou pak vyjížďky na člunu za velrybami jižními, které se v místních vodách zdržují od května do prosince, od července do září jsou tak blízko pobřeží, že je možné zahlédnout je i z pláže.

Návštěvníci přijíždějící sem na palubě lodí míří často přímo do Přírodní rezervace poloostrova Valdés, zapsané na seznam UNESCO. Skalnatý poloostrov je domovem tučňáků a lvounů, stejně jako kosatek, pro které jsou tito živočichové přirozenou potravou. Severně od města leží Estancia San Lorenzo, ideální místo pro pozorování tučňáků magellanských s malým, ale zajímavým muzeem. Asi 2,5 hodiny jízdy na jih se nachází Punta Tombo, kde je tyto jedinečné ptáky možné vidět také, v Punta Loma naopak sídlí kolonie lvounů.

Milovníci života pod mořskou hladinou by si určitě neměli nechat ujít příležitost ke šnorchlování nebo dokonce potápění.

Kdo se chce dozvědět více o patagonské přírodě, měl by navštívit Ecocentro, muzeum a věž podobnou majáku v jednom. Stojí na okraji útesu a jsou odsud překrásné výhledy na širý oceán. Nedaleko centra města se nachází oceánografické muzeum se zajímavou sbírkou mořských tvorů včetně obrovské krakatice. Paleontologické muzeum v Trelewu vystavuje úžasnou kolekci fosílií, velká část z nich byla nalezena přímo v Argentině. Jen co by kamenem dohodil na západ odsud, se rozkládá městečko Gaiman, kde návštěvníci dodnes mohou zažít tu pravou waleskou atmosféru.

Milovníci nakupování ocení nákupní centrum s řadou obchodů, stejně jako ulici Avenida Julio Roca lemovanou obchody s potápěčským vybavením i suvenýry. Za ochutnávku stojí místní zvěřina, divoké prase, jehněčí a hovězí, ale hlavně výtečné a čerstvé ryby a mořské plody. Co třeba „paella a la valenciana“, argentinská specialita z krevet, mušlí, rýže a koření?


Místa, která stojí za to vidět

Reserva Faunistica Peninsula Valdés – Obdivujte překrásnou přírodu – velryby, tučňáky, lvouny a mořské ptáky – v rezervaci zapsané na seznam UNESCO.

Punta Tombo – Vyjeďte z města a pozorujte obrovskou kolonii tučňáků magellanských, největší hnízdící kolonii těchto ptáků na světě.

Ecocentro – Seznamte se s přírodou argentinské Patagonie v muzeu ve stylu majáku s nádhernými výhledy na oceán.

Museo Provincial de Ciencias Naturales y Oceanográfico – Navštivte historickou budovu Chalet Pujol, která je domovem zajímavého muzea věnovaného mořské fauně.

Playa La Cantera – Projděte se po hezké písečné pláži, odkud je možné zahlédnout kosatky i velryby jižní.

Punta Loma – Vyrazte za kolonií majestátních lvounů, které tady můžete pozorovat v jejich přirozeném prostředí.

Gaiman – Nechte na sebe dýchnout tu pravou waleskou atmosféru v městečku na jih od přístavu.


Místa, která stojí za to vidět