X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Búzios
Búzios

Plavby v okolí

Búzios / Brazílie

Armacao dos Búzios, nebo často také pouze Búzios, je rezortní město v brazilském státě Rio de Janeiro. Město, ve kterém dnes žije asi 25 tisíc lidí, bylo už na začátku 20. století bylo město vítaným útočištěm těch, kteří chtěli na chvíli uniknout od chaotického života Ria. V roce 1963 Búzios navštívila známá francouzská herečka Brigitte Bardot a lokalita se stala vyhledávaným cílem nejen domácích turistů, ale lidí z celého světa.

V 16. století oblast dnešního Búziosu obývali indiáni kmene Tupinambá a když sem ve století následujícím vstupovali Evropané, nebylo město ničím víc než malou vesnicí. V 18. století začalo být v zátoce Guanabara rušno – lodě, které sem připlouvaly, lákalo zlato exportované z Rio de Janeira a také velrybářský průmysl. Z této doby také pochází dnešní název města, které označuje proces oddělování masa od kostí. Dokonce i veřejné osvětlení v té době využívalo velrybí tuk, který byl také jedním ze stavebních materiálů kaple Sant´Ana.

V polovině 19. století byl v Brazílii zakázán obchod s otroky a Búzios se stal městem, které se začalo soustředit spíše na zemědělství a rybolov než jen na pašování, lov velryb a obchod s otroky. 20. století pak již bylo hlavně ve znamení turistického ruchu.

Na poloostrově, na kterém město leží, se nachází více než 23 nádherných pláží, na kterých očekávejte tropické klima s letními teplotami přes 30 a zimními kolem 25 stupňů. Turisté sem přijíždějí za klidem, nádhernými výhledy a kontaktem s překrásnou přírodou. Zatímco pláže na západním pobřeží jsou klidné a vhodné ke koupání, ty východní jsou dravější a lákají hlavně surfaře a milovníky dalších vodních sportů, jako jsou šnorchlování nebo potápění.

Město je rušné za dne a nejde spát ani po západu slunce. Hlavní ulice Búziosu, Rua das Pedras, nabízí rušný noční život, nespočet restaurací a barů, ale i spoustu možností k nakupování a v neposlední řadě také umělecké galerie.   


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Búziosu