Rio de Janeiro
Rio de Janeiro

Plavby v okolí

Rio de Janeiro / Brazílie

Rio de Janeiro (nebo zkrátka Rio) je se svými více než 6 miliony obyvateli druhým nejlidnatějším městem Brazílie a jeho část byla v roce 2012 zapsána jako Kulturní krajina na Seznam světového dědictví UNESCO. Klima Ria je tropické savanové a vliv monzunu způsobuje, že od prosince do března tady často, dlouho a hodně prší. Teploty nad 40 stupňů nejsou v létě žádnou výjimkou, pobřeží je ale ochlazováno větry vanoucími od moře.

Z Evropanů poprvé u břehů zátoky Guanabara zakotvili v roce 1502 Portugalci, kteří také Rio roku 1565 oficiálně založili a ustanovili sídlem Portugalského císařství. Později, v roce 1763, se Rio stalo hlavním městem Státu Brazílie a pak na nějakou dobu dokonce hlavním městem kolonizující země, což je v historii něco velmi nevšedního. Pod portugalskou nadvládu spadalo město až do roku 1822, kdy začala brazilská válka za nezávislost. Následně bylo metropolí nezávislé monarchie Brazilské císařství a mezi lety 1899 a 1960 hlavním městem Brazílie.

Rio de Janeiro si za své sídlo zvolila spousta ropných, těžebních a telekomunikačních společností a je také domovem mnoha universit a institutů, a tak není divu, že je druhým největším výzkumným a vývojovým centrem v zemi. V roce 2016 hostilo Letní olympijské a Paralympijské hry.

Kromě toho je toto multikulturní sídlo jedním z nejnavštěvovanějších měst jižní polokoule. Známé je svojí nádhernou přírodou, famózním karnevalem, sambou, bossa novou a úchvatnými plážemi, jako jsou Barra da Tijuca, Ipanem nebo Copacabana. Neméně proslulé jsou hora Sugarloaf se svojí lanovkou a socha Krista Spasitele majestátně se vypínající nad městem na vrcholku hory Corcovado, zařazená na seznam nových sedmi divů světa.

Turisticky obecně nejpřitažlivější je Centro, historické (stejně jako finanční) jádro města. Mezi památkami tady najdete Paco Imperial, bývalou rezidenci portugalských vládců Brazílie, kostel Candelária a spoustu dalších historických kostelů, moderní betonovou katedrálu Rio de Janeiro, četná muzea, zahradu Passeio Público z 18. století a celou řadu ulic pocházejících ještě z doby kolonialismu. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít návštěvu Národního parku Tijuca, druhého největšího městského lesa světa.

Rio je jednoznačně největším kulturním centrem celé Brazílie: najdete tady nespočet knihoven, divadel a muzeí, stejně jako míst, kde to každý den žije hudbou a tancem. Tak vyrazte do ulic.

Místa, která stojí zato vidět

Corcovado – Vystoupejte až na vrchol 710 metrů vysoké hory a od sochy Krista Spasitele se kochejte úchvatnými výhledy na město pod vašima nohama.

Sugarloaf – Nechejte se lanovkou vyvézt až na vrchol hory vyrůstající přímo z hladiny moře a obdivujte scenérii, která nemá obdoby.

Copacabana – Relaxujte se sklenkou něčeho dobrého na 4 kilometry dlouhé pláži, jedné z nejznámějších na světě.

Theatro Municipal – Navštivte jednu z nejatraktivnějších budov v centru města a užijte si některé z baletních nebo operních představení či koncert klasické hudby.

Jardim Botanico – Projděte se nádhernou botanickou zahradou se stromořadími palem, fontánami a muzeem životního prostředí.

Maracana – Jste-li milovníci sportu, nenechte si ujít prohlídku jednoho z největších fotbalových stadionů na světě.

Lapa – Poznejte, co je to noční život, ve čtvrti, kde většina budov pochází z 19. století. Zaposlouchejte se do hudby mnoha žánrů a protancujte střevíce v jihoamerickém rytmu. 


Místa, která stojí za to vidět