X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Kapské Město
Kapské Město

Plavby v okolí

Kapské Město / Jihoafrická republika

Na jihozápadním pobřeží Jihoafrické republiky se na břehu jižního Atlantského oceánu rozkládá druhé největší a legislativní hlavní město země, Kapské Město. Metropole, která je díky své přírodní scenérii považována za jedno z nejkrásnějších měst na světě, je domovem asi 3,7 milionů obyvatel.

Oblast dnešního Kapského Města byla osídlena už před 15 tisíci lety, jako první Evropané sem dorazili na konci 15. století Portugalci. V polovině 17. století se tady začali usazovat zaměstnanci Nizozemské Východoindické společnosti a město se tak stalo prvním evropským sídlem na území Jihoafrické republiky. V roce 1814 připadla oblast Británii a po objevení diamantů a zlata na konci 19. století začala rychle růst. Dnes je Kapské Město jedním z nejvíce multikulturních měst světa a stále oblíbenější turistickou destinací.

Kapské Město je směsicí moderní a historické architektury, ze které vynikají stavby ve specifickém stylu „Cape Dutch“, které lemují například ulici Long Street. V roce 1666 byla vystavěna nejstarší budova jižní Afriky, hrad Dobré naděje, barokní pevnost, která dnes hostí vojenské muzeum. Z počátku 20. století pochází městská radnice, z jejíhož balkonu v roce 1990 pronášel svoji slavnou řeč Nelson Mandela. Botanická zahrada Kirstenbosch vznikla ohrazením pozemku s vzácnými rostlinami a je ideálním místem pro načerpání nové energie po náročném dni.

Nad městem se do výšky více než 1 000 metrů nad mořem tyčí majestátní Stolová hora, z jejíhož vrcholu jsou překrásné výhledy. Výstup na ni je náročný, komu na něj nezbývají síly nebo čas, může se nahoru vyvézt lanovkou. Hora je spolu s mysem Dobré naděje chráněna v rámci Národního parku Stolová hora, který je domovem obrovské škály rostlin a živočichů, mnohé z nich jsou přitom endemické.

Na západ od Kapského města leží Robben Island, zapsaný na seznam UNESCO. Ostrov byl více než 400 let využíván jako vězení, dnes jej zájemci mohou navštívit v rámci organizované exkurze, na které je čeká například prohlídka hřbitova, bunkrů nebo cely Nelsona Mandely.

Pláže Boulders a Foxy na východním pobřeží Kapského poloostrova jsou domovem obrovské kolonie afrických tučňáků. Mys Dobré naděje sice není nejjižnějším bodem Afriky, cesta na něj i samotné místo jsou ale velmi scénické a určitě stojí za to. Kdo má jen trochu štěstí, může odsud pozorovat delfíny, velryby i kosatky.

Milovníci vína by si neměli nechat ujít návštěvu měst Stellenbosch, Paarl nebo Franschhoek, proslulých výrobou tohoto výborného moku. Co se týče gastronomie, vévodí jí ty nejčerstvější ryby a mořské plody, oblíbené jsou také Indonésií a Malajsií ovlivněné pokrmy – kari nebo třeba samosa.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Kapského Města

Last Minute

Jihoafrická republika, Reunion, Mauricius, Seychely, Jordánsko, Egypt, Řecko, Černá Hora, Chorvatsko, Itálie z Kapského Města na lodi MSC Orchestra

Loď: MSC Orchestra
Trasa: Jihoafrická republika, Reunion, Mauricius, Seychely, Jordánsko, Egypt, Řecko, Černá Hora, Chorvatsko, Itálie
Nalodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 29 nocí

Plavby do Kapského Města

Jihoafrická republika z Durbanu na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Jihoafrická republika
Nalodění: Durban, Jihoafrická republika
Vylodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Trvání: 4 noci

Itálie, Chorvatsko, Řecko, Kypr, Egypt, Jordánsko, Izrael, Seychely, Mauricius, Reunion, Jihoafrická republika z Benátek na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Itálie, Chorvatsko, Řecko, Kypr, Egypt, Jordánsko, Izrael, Seychely, Mauricius, Reunion, Jihoafrická republika
Nalodění: Benátky, Itálie
Vylodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Trvání: 33 nocí