Brisbane
Brisbane

Plavby v okolí

Brisbane / Austrálie

V údolí stejnojmenné řeky na břehu zátoky Moreton leží na východním pobřeží Austrálie hlavní a největší město provincie Queensland a třetí největší město země, Brisbane. Metropolitní oblast Brisbane je domovem téměř 2,5 milionů obyvatel a její přístav je jedním z nejdůležitějších v Austrálii.

Brisbane je jedním z nejstarších měst Austrálie: založeno bylo už před více než 30 tisíci lety původními lidmi Turrbal a Jagera. Řeka a město nesou jméno Sira Thomase Brisbanea, guvernéra Nového Jižního Walesu, který se v roce 1824 zasloužil o založení trestanecké kolonie v nedalekém Redcliffe. Když se v roce 1859 Queensland oddělil od Nového Jižního Walesu, stalo se Brisbane jeho hlavním městem. Za druhé světové války hrálo město důležitou roli ve spojenecké kampani a sloužilo jako základna americké armády. V letech 1893, 1974 a 2011 Brisbane zasáhly velké povodně. Dnes je město oblíbenou turistickou destinací a branou na Zlaté a Slunečné pobřeží.

Brisbane je proslulé svojí typickou architekturou, známou jako „Queenslander“: domy s dřevěnou konstrukcí, vysokými stropy a prostornými verandami. Nejstarší budovy se datují do 20. let 19. století. Například už v roce 1824 byl trestanci postaven Starý mlýn, původně využívaný k mletí obilí, z jehož věže byly roku 1934 experimentálně vysílány první televizní signály.

Queenslandská galerie moderního umění (GOMA) je největší galerií moderního umění v Austrálii a je domovem těch nejznámějších děl australských i zahraničních umělců.

Na sever a jih od města leží oblíbené rezortní oblasti, Zlaté a Slunečné pobřeží, které kromě skvělého koupání a relaxace nabízí nespočet vodních aktivit a sportů.

Už v roce 1927 byla založena rezervace Lone Pine Koala, první koalí rezervace na světě, kde je možné si tato nádherná zvířata dokonce pohladit. Oblíbeným cílem turistů jsou Brisbaneské botanické zahrady s planetáriem Sira Thomase Brisbanea a japonskou zahradou a za krátkou návštěvu určitě stojí také Australská ZOO.

Město má rozsáhlou síť cyklistických stezek, po obou březích řeky se vinou pěší trasy a její hladinu brázdí trajekty i vyhlídkové lodě. Kdo dává přednost adrenalinovým aktivitám, přijde si na své při zlézání mostu Story Bridge nebo horolezectví na nedalekých útesech Kangaroo Point.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z

Sleva

Austrálie na lodi Radiance of the Seas

Loď: Radiance of the Seas
Trasa: Austrálie
Nalodění a vylodění: Brisbane, Austrálie
Trvání: 2 nocí
Sleva

Austrálie, Nová Kaledonie, Vanuatská republika na lodi Radiance of the Seas

Loď: Radiance of the Seas
Trasa: Austrálie, Nová Kaledonie, Vanuatská republika
Nalodění a vylodění: Brisbane, Austrálie
Trvání: 7 nocí
Sleva

Austrálie, Nová Kaledonie, Vanuatská republika na lodi Radiance of the Seas

Loď: Radiance of the Seas
Trasa: Austrálie, Nová Kaledonie, Vanuatská republika
Nalodění a vylodění: Brisbane, Austrálie
Trvání: 8 nocí