Brisbane
Brisbane

Plavby v okolí

Brisbane / Austrálie

V údolí stejnojmenné řeky na břehu zátoky Moreton leží na východním pobřeží Austrálie hlavní a největší město provincie Queensland a třetí největší město země, Brisbane. Metropolitní oblast Brisbane je domovem téměř 2,5 milionů obyvatel a její přístav je jedním z nejdůležitějších v Austrálii.

Brisbane je jedním z nejstarších měst Austrálie: založeno bylo už před více než 30 tisíci lety původními lidmi Turrbal a Jagera. Řeka a město nesou jméno Sira Thomase Brisbanea, guvernéra Nového Jižního Walesu, který se v roce 1824 zasloužil o založení trestanecké kolonie v nedalekém Redcliffe. Když se v roce 1859 Queensland oddělil od Nového Jižního Walesu, stalo se Brisbane jeho hlavním městem. Za druhé světové války hrálo město důležitou roli ve spojenecké kampani a sloužilo jako základna americké armády. V letech 1893, 1974 a 2011 Brisbane zasáhly velké povodně. Dnes je město oblíbenou turistickou destinací a branou na Zlaté a Slunečné pobřeží.

Brisbane je proslulé svojí typickou architekturou, známou jako „Queenslander“: domy s dřevěnou konstrukcí, vysokými stropy a prostornými verandami. Nejstarší budovy se datují do 20. let 19. století. Například už v roce 1824 byl trestanci postaven Starý mlýn, původně využívaný k mletí obilí, z jehož věže byly roku 1934 experimentálně vysílány první televizní signály.

Queenslandská galerie moderního umění (GOMA) je největší galerií moderního umění v Austrálii a je domovem těch nejznámějších děl australských i zahraničních umělců.

Na sever a jih od města leží oblíbené rezortní oblasti, Zlaté a Slunečné pobřeží, které kromě skvělého koupání a relaxace nabízí nespočet vodních aktivit a sportů.

Už v roce 1927 byla založena rezervace Lone Pine Koala, první koalí rezervace na světě, kde je možné si tato nádherná zvířata dokonce pohladit. Oblíbeným cílem turistů jsou Brisbaneské botanické zahrady s planetáriem Sira Thomase Brisbanea a japonskou zahradou a za krátkou návštěvu určitě stojí také Australská ZOO.

Město má rozsáhlou síť cyklistických stezek, po obou březích řeky se vinou pěší trasy a její hladinu brázdí trajekty i vyhlídkové lodě. Kdo dává přednost adrenalinovým aktivitám, přijde si na své při zlézání mostu Story Bridge nebo horolezectví na nedalekých útesech Kangaroo Point.

 

Místa, která stojí za to vidět

Golden Coast, Sunshine Coast – Užijte si překrásné pláže na sever i na jih od města i nespočet vodních aktivit, které nabízí.

Old Windmill – Prohlédněte si nejstarší dochovanou budovu města, Starý větrný mlýn, postavený trestanci v roce 1824.

Queensland Gallery od Modern Art (GOMA) – Obdivujte slavná díla australských i světových autorů v největší galerii moderního umění v Austrálii.

Brisbane Botanic Gardens – Odpočiňte si od ruchu velkoměsta v překrásných botanických zahradách s planetáriem a japonskou zahradou.

Lone Pine Koala Santuary – Pochovejte si koalu nebo nakrmte klokana v nejstarší koalí rezervaci na světě, založené už roku 1927.

Kangaroo Point Cliffs Park – Kochejte se nádhernými výhledy na dramatické bílé útesy i horolezce, kteří se je snaží pokořit.

Brisbane Forest Park – Užijte si kilometry pěších tras i návštěvu informačního centra s akváriem, voliérou a řadou dalších australských druhů zvířat.


Místa, která stojí za to vidět