X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Melbourne
Melbourne

Plavby v okolí

Melbourne / Austrálie

Na jihovýchodním pobřeží Austrálie se v přirozené zátoce Port Phillip rozkládá druhé největší město kontinentu a hlavní město provincie Victoria, Melbourne. Město, které bylo několik let po sobě zvoleno za nejlepší místo k životu na světě, je domovem 4,7 milionů obyvatel.

Už 30-40 tisíc let před příchodem Evropanů byla oblast dnešního Melbourne osídlena lovci a sběrači, oficiálně pak bylo město založeno v roce 1835 britskými osadníky tehdejší kolonie Nový Jižní Wales. Roku 1851 se Melbourne stalo hlavním městem nově založené kolonie Victoria a během zlaté horečky 50. let bylo jedním z největších a nejbohatších měst světa. Po vzniku Australské federace v roce 1901 sloužilo Melbourne jako dočasné sídlo vlády, a to až do roku 1927, po druhé světové válce se dále rozrůstalo, a to především o evropské imigranty. Dnes je město významným finančním centrem a jedním z nejrušnějších přístavů Austrálie.

Centrum Melbourne je zajímavou směsicí historické a moderní architektury. Ulice jsou lemované budovami z konce 19. a počátku 20. století a jsou domovem nespočtu obchodů a kaváren, ale také hned pěti ze sedmi nejvyšších staveb Austrálie. Tou nejvyšší je věž Eureka s plošinou v 88. patře, ze které jsou příznivých podmínek nádherné výhledy do širokého okolí. Mezi budovy s historií patří Melbournská radnice, nedokončená budova Parlamentu nebo katedrála svatého Pavla z roku 1891. Dobrým způsobem, jak si je prohlédnout, je okružní tramvaj s komentářem, která centrum města objíždí zdarma hned několikrát za hodinu.

Ne nadarmo se Melbourne přezdívá australské „hlavní město kultury“: je rodištěm australského impresionismu, filmu a televizního průmyslu, ale také Městem literatury UNESCO (Státní knihovna Melbourne je jednou z nejstarších kulturních institucí) a sídlem mnoha galerií a muzeí. Národní galerie Victorie byla založena už v roce 1861 a je nejstarším australským veřejným muzeem umění a 10. nejnavštěvovanějším v asijském Pacifiku. Královská výstavní budova, vystavěná při příležitosti Mezinárodní výstavy v roce 1880, pak byla dokonce zapsána na seznam UNESCO. Za zmínku určitě stojí také pouliční umění, které je jednou z hlavních turistických atrakcí Melbourne.

Přezdívka „zahradní město“ odkazuje na nespočet parků a zelených prostor, které Melbourne může svým návštěvníkům i rezidentům nabídnout. Milovníci přírody by si pak neměli nechat ujít ani návštěvu Melbournské ZOO nebo Akvária, kde se dokonce mohou potápět se žraloky.

Město se může pochlubit hezkými písečnými plážemi, ty surfařské pak leží asi 85 kilometrů na jihovýchod. Za to pak určitě stojí projížďka na člunu po řece Yarra.

Zažít Melbourne po chuťové stránce znamená ochutnat nespočet kuchyní, které mezinárodní gastronomická scéna města nabízí. Od italské pizzy až po pekingskou kachnu.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z

Bonus

Austrálie, Nový Zéland na lodi Celebrity Solstice

Loď: Celebrity Solstice
Trasa: Austrálie, Nový Zéland
Nalodění: Melbourne, Austrálie
Vylodění: Auckland, Nový Zéland
Trvání: 10 nocí