Puerto Baquerizo (Galapágy, San Cristobal)
Puerto Baquerizo (Galapágy, San Cristobal)

Plavby v okolí

Puerto Baquerizo (Galapágy, San Cristobal) / Ekvádor

Puerto Baquerizo Moreno je přístavní město na jihozápadním pobřeží ostrova San Cristóbal, nejvýchodnějšího z Galapážských ostrovů.

Hlavní město Galapág a vůbec první osídlení ostrovů bylo založeno generálem José de Villamilem, otcem nezávislého Ekvádoru, v polovině 19. století a nese jméno ekvádorského prezidenta Alfreda Baqueriza Morena. Dnes má asi 7 tisíc obyvatel, jejichž hlavní ekonomickou aktivitou je rybolov, na významu však stále více nabývá turismus.

La Inmaculada je římskokatolický kostel s hezkými nástěnnými malbami. V roce 1988 bylo založeno Interpretační centrum, kde se zájemci dozví detailní informace o galapážském národním parku. Na návštěvníky tady čekají expozice a interaktivní audio a video prezentace věnované biodiverzitě, antropologii a ekologii ostrovů. Za zastávku určitě stojí také Muzeum přírodní historie, které seznamuje se zvířaty, rostlinami i minerály Galapážských ostrovů.

Přímo ve městě je hezká pláž, která je určena výhradně místní kolonii lvounů, uzavřená pro tato zvířata je také pláž Playa del Oro v severní části města. Dvě pláže na sever od města jsou otevřené pro veřejnost: zatímco Playa Mann je vhodná ke koupání, Playa Carola ocení hlavně příznivci surfování. Příznivci šnorchlování si přijdou na své v Tijeretas Cove nebo na ostrově Lobos. Ten je přístupný jen na člunu a je doslova rájem pro ty, kteří chtějí prozkoumávat život pod mořskou hladinou: zaplavat si tady mohou nejen se lvouny, ale také s mořskými leguány nebo želvami.

Přímo nad Puerto Baquerizo Moreno se do výšky 896 metrů nad mořem vypíná Cerro San Joaquin, nejvyšší hora San Cristóbalu. Necelé dva kilometry od města stojí hora Cerro de las Tijeretas, na jejíž vrchol vede pěší trek lemovaný aromatickými stromy „palo santo“, které jsou v oblasti původní. Hora je známá výskytem dvou druhů ptáků fregatek a z jejího vrcholu jsou nádherné výhledy do zátoky Naufragio s desítkami kotvících člunů. Další z pěších treků vede ke kráteru vyhaslé sopky s překrásným sladkovodním jezerem Laguna el Junco.

V severní části ostrova je možné navštívit želví rezervaci La Galapaguera, kde želvy chovají a vypouští zpět do volné přírody. Spatřit je v jejich přirozeném prostředí mohou návštěvníci třeba při treku v oblasti La Galapaguera de Cerro Colorado.

Ryby, ryby a zase ryby: kuchyně Galapážských ostrovů je založena na těch nejčerstvějších plodech moře. Typickými pokrmy jsou „ceviche“, ryby a/nebo mořské plody s plátky rajčat, cibulí a limetkovou šťávou, „viche“, krémová polévka se zeleninou a rybami, nebo „aroz marinero“, rýže s mořskými plody.


Místa, která stojí za to vidět

Centro de Interpretación – Pronikněte do tajemství krásy galapážského národního parku, biodiverzity, antropologie a ekologie ostrovů.

Museo de Ciencias Naturales – Seznamte se se sopečnou minulostí a jedinečnou přírodou Galapážských ostrovů.

Cerro San Joaquin – Vystoupejte na vrchol nejvyšší hory ostrova, pozorujte fregatky a kochejte se nádhernými výhledy do okolí.

Isla Lobos – Vydejte se na člunu na nedaleký ostrov a se šnorchlem nebo bombou na zádech prozkoumávejte barevný svět pod mořskou hladinou.

La Galapaguera de Cerro Colorado – Vyrazte na trek nádhernou krajinou San Cristóbalu a potkejte galapážské želvy v jejich přirozeném prostředí.

Laguna el Junco – Podnikněte pěší trek ke sladkovodnímu jezeru v kráteru vyhaslé sopky, z něhož se otevírají hezké výhledy do severní část ostrova.


Místa, která stojí za to vidět