Rabida (Galapágy)
Rabida (Galapágy)

Plavby v okolí

Rabida (Galapágy) / Ekvádor

Jen 5 kilometrů od jižního pobřeží ostrova Santiago leží uprostřed Galapážského souostroví nevelký ostrůvek Rábida.

Neobydlený ostrov s plochou necelé 4 kilometry čtvereční a maximální nadmořskou výškou 367 metrů je jedním z vulkanicky nejrozmanitějších z celých Galapág. Ostrov byl původně pojmenován po britském admirálovi z 18. století Johnu Jervisovi, oficiální ekvádorský název pak připomíná stejnojmenný konvent, kde Kryštof Kolumbus nechal svého syna, když vyrážel na svoji americkou plavbu.

Suchý ostrůvek se může pochlubit skalnatým pobřežím a strmými břehy, pouze jeho severní stranu zabírá pláž, na které se líně povalují lachtani. Tím nejcharakterističtějším je ale pro Rábidu sytě červená barva, kterou jí dává vysoký obsah železa v lávové hornině.

Návštěvníci se na ostrově mohou těšit na celou řadu jedinečných druhů živočichů – už při přistání na pláži jim budou dělat společnost mořští leguáni, kteří hledají úkryt před sluncem v jeskyních ve skalách. Hned za pláží hnízdí hnědí pelikáni a Rábida je jedním z nejlepších míst, kde je možné obdivovat je opravdu zblízka. Nedaleká laguna se slanou vodou je pak domovem růžových plameňáků, spatřit je možné také pro Galapágy typické tereje.

Krátký trek do vnitrozemí ostrova dá milovníkům ptáků další příležitosti k pozorování jejich oblíbených živočichů: Rábidu si oblíbili pěnkavy, hrdličky galapážské nebo drozdi. Vyhovuje jim místní vegetace, v níž nechybí galapážské kaktusy nebo santálové stromy.

Krásná písečná pláž přímo vybízí ke koupání, a kdo se rozhodne nasadit šnorchl, určitě nebude litovat. Společnost pod mořskou hladinou mu budou dělat lachtani, mořské želvy, rejnoci, úhoři a možná také bělocípí žraloci nebo tučňáci.


Místa, která stojí za to vidět